Wojewoda podlaski Jacek Brzozowski zaznaczył, że ustawa jest jednym z kluczowych aktów prawnych, które mają zapewnić bezpieczeństwo obywateli. Podkreślił, że to samorządy będą odpowiedzialne za wdrożenie nowych regulacji.
Nowa ustawa wypełnia lukę prawną powstałą po wejściu w życie ustawy o obronie Ojczyzny w 2022 roku, która nie zawierała przepisów dotyczących obrony cywilnej. Po raz pierwszy w historii przewiduje, że szefem obrony cywilnej w Polsce będzie minister spraw wewnętrznych, co zapewnia większą sprawczość. Ustawa gwarantuje także fundusze na obronę cywilną: 10 mld zł w 2025 roku oraz 130 mld zł w ciągu najbliższych 10 lat.
Ustawa koncentruje się na bezpieczeństwie obywateli, nie wpływając na ich swobody. Ochrona ludności opiera się na już istniejących strukturach, takich jak Państwowa Straż Pożarna czy system ratowniczy. Nowością jest obowiązek samorządów i wojewodów wyznaczania miejsc schronień oraz utrzymywania ich w stanie gotowości. Samorządy będą musiały również przygotować zapasy żywności na trzy dni w sytuacji zagrożenia.
Innowacją ustawy jest również stworzenie systemu bezpiecznej łączności państwowej. Posłowie mają głosować nad ustawą 5 grudnia po zaakceptowaniu poprawek przez Senat. Poseł Krzysztof Truskolaski wyraził nadzieję, że Prezydent szybko ją podpisze.
- Mam nadzieję, że Pan Prezydent podpisze ją jak najszybciej, ponieważ obrona cywilna jest bardzo istotna, w szczególności w naszym województwie, które jest graniczne. Dzięki tej ustawie będziemy mieli więcej możliwości i narzędzi do działań w sytuacjach kryzysowych – mówił poseł Krzysztof Truskolaski.
24@bialystokonline.pl