24 i 25 marca Wojskowym Centrum Rekrutacji w Białymstoku odbędzie się postępowanie rekrutacyjne ochotników do czynnej służby wojskowej. Należy podkreślić, że taka służba przygotowawcza jest pierwszym krokiem do wstąpienia do wojska polskiego. Po odbyciu trwającego 28 dni szkolenia ochotnicy mogą ubiegać się o powołanie do zawodowej służby wojskowej. Z kolei służba terytorialna umożliwia pogodzenie służby Ojczyźnie z życiem prywatnym. Nie wymaga np. z rezygnowania z obecnej pracy.
Duży wzrost służbą wojskową
Wojska Obrony Terytorialnej obecnie odnotowują aż siedmiokrotnie większe zainteresowanie służbą wojskową.
"Napad Rosji na Ukrainę wyzwolił w Polakach olbrzymie zainteresowanie służbą wojskową. Spektakularne sukcesy tamtejszej obrony terytorialnej spowodowały zmianę postrzegania naszych Wojsk Obrony Terytorialnej. Duża część społeczeństwa zrozumiała rolę WOT, siłę jej terytorialności, ducha walki i przekonała się, że lekka piechota rzeczywiście potrafi efektywnie walczyć z czołgami" - czytamy na stronie Wojska Polskiego.
Osoby, które chciałyby zostać żołnierzami muszą spełnić kilka podstawowych zasad. Wymogiem jest m.in. pełnoletność, polskie obywatelstwo, dobry stan zdrowia oraz niekaralność. . Nie można także pełnić służby w innych rodzajach wojsk czy niektórych służbach mundurowych. Pełne wyszkolenie terytorialsa trwa trzy lata.
Jak się zgłaszać?
Osoby zainteresowane służbą mogą zarejestrować się na portalu rekrutacyjnym Wojska Polskiego i wypełnij swoje dane. Przedstawiciel Wojskowej Komendy Uzupełnień skontaktuje się z każdym zgłaszającym i umówi do Wojskowego Centrum Rekrutacji. Pytania można także kierować Do Wojskowej Komisji Uzupełnień:
- Portal Rekrutacyjny: nr tel. 261 398 251;
- Terytorialna służba wojskowa: nr tel. 261 398 252;
- Służba przygotowawcza: nr tel. 261 398 253;
Można także skorzystać z ogólnopolskiej infolinii: 800-696-077 przez siedem dni w tygodniu w godzinach od 7.30 do 19.30 dyżurują żołnierze WOT, którzy chętnie i odpowiadają na wszystkie pytania dotyczące służby i rekrutacji.
Aplikować można też przez portal www.zostanzolnierzem. Portal obok systemu ePUAP umożliwia zdalną aplikację do służby w WOT. Po rejestracji ochotnik maksymalnie w ciągu dwóch tygodni dostanie wiadomość, kiedy i w którym Wojskowym Centrum Rekrutacji ma się stawić, aby dopełnić formalności i przejść wymagane badania.
Każdy żołnierz terytorialnej służby wojskowej otrzymuje uposażenie za każdy dzień służby, które jest nieopodatkowane. Do tego może mu zostać przyznany dodatek funkcyjny i motywacyjny oraz nagrody finansowe. Terytorialsi korzystają ze zniżek na przejazdy środkami komunikacji publicznej i PKP oraz tańsze paliwo na stacjach Orlen. Żołnierze WOT korzystają również z szerokiej oferty kursów doskonalących i kwalifikacyjnych.
Średnia wieku żołnierzy WOT to 32 lata. Co piąty żołnierz WOT jest kobietą. Wojska Obrony Terytorialnej liczą dziś 32 000 żołnierzy.
justyna.f@bialystokonline.pl