- Jedynie zastosowanie pełnego cyklu szczepień gwarantuje długotrwałą ochronę przed zachorowaniem. By zabezpieczyć się przed zachorowaniem na WZW typu B, należy przyjąć 3 dawki szczepienia podstawowego: druga dawka po miesiącu od pierwszej i trzecia dawka po pięciu miesiącach od dawki drugiej - radzi Andrzej Jarosz, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku.
W czasie akcji gabinet szczepień przy WSSE w Białymstoku przy ul. Legionowej 8 czynny będzie od poniedziałku do piątku w godzinach 12 - 15. Cena dawki szczepionki w okresie promocji to 45 zł.
Sanepid przypomina, że wirusowe zapalenie wątroby (WZW) typu B, zwane potocznie żółtaczką wszczepienną, czy też żółtaczką typu B jest jedną z najpoważniejszych i najgroźniejszych chorób zakaźnych. Każdego roku zabija na świecie ponad 2 miliony osób. Objawy wstępne choroby to m.in. utrata apetytu, nudności, wymioty, objawy grypopodobne: bóle kostno-mięśniowe, stany podgorączkowe. Po objawach wstępnych następuje zazwyczaj stopniowe zażółcenie skóry - żółtaczka. Wirus może prowadzić do wielu powikłań - marskości i niewydolności wątroby, a w konsekwencji nawet do raka pierwotnego tego narządu i zgonu.
W Polsce nosicielami żółtaczki typu B jest blisko 2 proc. ludzi. Co piąty z nich umiera przedwcześnie w wyniku marskości wątroby, co dwudziestego zabija rak tego organu. Możliwość zakażenia występuje w czasie zabiegów operacyjnych, dentystycznych, iniekcji, transfuzji zakażonej krwi, drogą płciową, w czasie zabiegów kosmetycznych itp. Dlatego tak ważne jest szczepienie ochronne.