Egzoszkielet EKSO GT to wyjątkowe urządzenie rehabilitacyjne na skalę światową. Dzięki niemu pacjenci poruszający się dotychczas jedynie na wózku inwalidzkim stają na nogi. Według ekspertów, jest to zupełnie nowa jakość w rehabilitacji. Od poniedziałku (29.09) ten najnowocześniejszy w Polsce sprzęt rehabilitacyjny dostępny był w Białymstoku. Niepełnosprawni pacjenci testowali urządzenie w SPZOZ Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. J. Śniadeckiego. Sprzęt początkowo powstał dla potrzeb wojska (przenoszenie dużych ciężarów), dalej przemysłu i w końcu medycyny.
– Na rynku istnieją różne urządzenia umożliwiające pionizację pacjentów czy nawet przemieszczanie się, jednak żadne tak jak EKSO GT nie umożliwia chodu tak bardzo zbliżonego do naturalnego – wyjaśnia Krzysztof Cygoń, który reprezentuje organizatora Projektu EKSO.
Dotychczas z egzoszkieletu skorzystało już 2000 pacjentów, którzy postawili łącznie 500 tys. kroków. Z urządzenia korzystali m.in. chorzy z uszkodzeniem móżdżkowym, udarem lewostronnym, jak i urazem czaszkowo-mózgowym.
- Przyjemnie jest, kiedy człowiek może powrócić do tego, jak kiedyś chodził. To lepsza forma rehabilitacji niż ćwiczenia na rowerze, czy naświetlanie lampami - mówił Tomasz Turowski, który od dwóch miesięcy jeździ na wózku po tym, jak wypadł z balkonu. - Od dwóch miesięcy jeżdżę na wózku. Dla mnie szansa, żeby stanąć.
Urządzenie było w Białymstoku w ramach Projektu EKSO, czyli ogólnopolskiego tour po kraju z egzoszkieletem do reedukacji chodu. Łącznie z egzoszkieletu korzystało siedmiu pacjentów, po godzinie dziennie.
- Egzoszkielet spełnia trzy funkcje: służy do wstawania, chodzenia i siadania - mówi Piotr baranowski, fizjoterapeuta z pięcioletnim stażem. - Tutaj jest potrzebna pomoc fizjoterapeuty, który jest jednocześnie operatorem urządzenia, stabilizuje sprzęt, jak i jest trenerem chodu.
Niestety, sprzęt nie zwróci nam dawnej sprawności. Jest to nowoczesna forma rehabilitacji, przy której musi być obecny fizjoterapeuta.
Pacjentom po treningach chodzenia znikają różne dodatkowe dolegliwości związane z unieruchomieniem dolnych partii ciała, takie jak bóle czy obrzęki.
lukasz.w@bialystokonline.pl