W Szpitalu Wojewódzkim w Łomży gościł czołowy polski specjalista w zakresie kardiologii interwencyjnej prof. dr hab. n. med. Maciej Lesiak z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Wspólnie z dr. Grzegorzem Horszczarukiem, kierownikiem Pracowni Hemodynamiki, przeprowadził zabiegi angioplastyki przewlekłych niedrożności tętnic wieńcowych.
- Tętnice wieńcowe to naczynia krwionośne zaopatrujące mięsień sercowy w tlen i składniki odżywcze. Mają średnicę zaledwie kilku milimetrów i znajdują się bezpośrednio na powierzchni pracującego serca. Jeżeli któraś z nich ulegnie powolnemu zamknięciu w wyniku procesu miażdżycowego, wówczas - chociaż na ogół nie dochodzi do zawału - dany obszar serca staje się niedokrwiony. Zwłaszcza podczas wykonywania wysiłku, kiedy zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen znacznie wzrasta, sieć drobnych naczyń tworzących tzw. krążenie oboczne nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego ukrwienia. Udrożnienie przewlekle niedrożnej tętnicy wieńcowej pozwala jednak na przywrócenie prawidłowej drogi napływu krwi do mięśnia sercowego i wysiłkowe niedokrwienie ustępuje - wyjaśnia dr Horszczaruk.
Zabiegi tętnic wieńcowych są jednymi z najbardziej skomplikowanych procedur w kardiologii interwencyjnej. Wymagają posiadania wysokospecjalistycznego sprzętu, właściwego zaplecza diagnostycznego, a nade wszystko doświadczonego i odpowiednio wyszkolonego zespołu lekarzy, pielęgniarek oraz techników elektroradiologii.
Dzięki obecności prof. Lesiaka w łomżyńskim szpitalu możliwe było wykonanie zabiegów. Mimo trudnej anatomii zmian w tętnicach wieńcowych wszystkie wykonane zabiegi angioplastyki zakończyły się pełnym powodzeniem, a pacjenci zostali już wypisani do domu.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl