Narodowy Instytut Dziedzictwa zachęca do włączenia się w największe kulturalne wydarzenie w Europie.
Pomysł Europejskich Dni Dziedzictwa narodził się w 1985 r. w Granadzie. Polska dołączyła do tej akcji w 1993 r. Ideą przewodnią tego projektu jest angażowanie europejskiej społeczności w opiekę nad dziedzictwem kulturowym, prezentowanie jego różnorodności i wzmacnianie dialogu międzykulturowego.
Co roku EDD organizowane są pod innym hasłem przewodnim, łączy ono wszystkie wydarzenia w kraju, które są zaplanowane w ramach akcji. W tym roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wskazało na hasło: "Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń". Związane jest ono z jubileuszem 20-lecia uchwalenia konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a także 10-leciem Krajowej listy dziedzictwa niematerialnego.
Narodowy Instytut Dziedzictwa już prowadzi przygotowania do tegorocznej edycji. Jak przyznaje dyrektorka tej instytucji, dr hab. Katarzyna Zalasińska:
- Przekazywane od pokoleń, twórczo odnawiane przez kolejnych spadkobierców żywe dziedzictwo to fascynujące źródło inspiracji i tożsamości, z którego będziemy czerpać podczas tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa.
W drugi i trzeci weekend września w całej Polsce będą odbywać się wydarzenia, które mają na celu popularyzację dziedzictwa kulturowego, edukację społeczną oraz uwrażliwianie na problematykę ochrony zabytków.
W województwie podlaskim co roku organizowane są także imprezy w ramach EDD. Można wziąć udział w licznych spotkaniach, prelekcjach i warsztatach, poznając historię i kulturę regionalną. Odbywają się również wystawy, koncerty, spacery, festyny.
anna.kulikowska@bialystokonline.pl