Kim jest nowy właściciel?
Nowym właścicielem WSAP została spółka Professional Quality Education. Rafał Taszycki, prezes jej zarządu, nie ukrywa, że została ona celowo powołana do przejęcia praw założycielskich.
WSAP nie była jedyną uczelnią, której prawa założycielskie chciał wykupić Professional Quality Education - analizowała także zakup jednej ze szczecińskich uczelni.
- Wybraliśmy WSAP, ponieważ Białystok znajduje się bliżej naszej siedziby, a także ze względu na nieporównywalnie wyższą renomę – komentował Taszycki. Ponadto dodał, że pomimo braku doświadczenia w szkolnictwie wyższym, już od kilku lat zastanawiał się nad inwestycją, która dawałaby szansę na rozwój.
Zmiana właściciela równa się zmianom na uczelni?
Rektor uczelni, dr Robert Szczepankowski zapewnia, że zmiana właściciela nie oznacza zmiany polityki uczelni. Na pytanie dotyczące "zmniejszenia" bazy dydaktycznej, rektor oraz prezes spółki zgodnie odpowiadają, że póki co nie mają w planach sprzedaży ani Pałacu Lubomirskich – chociaż wnętrze wymaga odrestaurowania – ani innej części campusu.
- Mamy ambitny plan na temat prowadzenia działalności dydaktycznej i szkoleniowej w Pałacu – informuje Szczepankowski.
Co zaś tyczy się pracowników uczelni, póki co nowy właściciel nie planuje żadnych zmian. Funkcję rektora WSAP w roku akademickim 2013/2014 nadal będzie pełnił Szczepankowski.
Jak zapewnia reprezentant uczelni, placówka nadal będzie działać non-profit, tzn. opłaty uiszczane przez studentów będą szły na jej rozwój.
- Z naszych wstępnych analiz wynika, że jeszcze dużo więcej będziemy musieli "włożyć" w tę inwestycję – mówi nowy właściciel. Dodaje, że zdaje sobie sprawę z tego, że przez kolejnych parę lat placówka będzie odczuwać skutki niżu demograficznego, ale po pewnym czasie będzie więcej warta, aniżeli wtedy, kiedy ją przejęli.
Studenci uczelni mogą czuć się bezpieczni. Uczelnia wywiąże się z zobowiązań wobec nich. Dla najbardziej zaangażowanych żaków w dalszym ciągu będą przyznawane stypendia.
Nowa, atrakcyjniejsza oferta od października
Zmiany w zakresie działalności dydaktycznej obejmą uruchomienie nowych kierunków studiów pierwszego stopnia o profilu praktycznym. Program praktyk zawodowych sięgnie około 600 godz. Ponadto uczelnia zamierza zmodyfikować sposób prowadzenia zajęć – z tradycyjnego modelu na model oparty na technikach trenerskich i coachingowych.
Ponadto WSAP od nowego roku akademickiego będzie prowadził zajęcia w trybie e-learningowym oraz, co ciekawe, ograniczy "dzień dydaktyczny" na studiach niestacjonarnych do godz. 17.00.
Rekrutacja studentów będzie odbywać się normalnie.
- Na dzień dzisiejszy mamy 50 zrekrutowanych, co biorę za dobrą monetę dla uczelni - poinformował rektor.
24@bialystokonline.pl