Wprowadzana 2 razy w roku zmiana czasu ma na celu lepsze wykorzystanie światła dziennego i w efekcie oszczędność energii. Polska jest zobowiązana do przestawiania zegarków dyrektywą UE z 2001 r. W kraju zmianę czasu reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 2012 r.
W całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Kolejna zmiana czasu czeka nas więc 30 marca 2014 r.
Rozróżnienie czasu letniego i zimowego po raz pierwszy wprowadzili Niemcy podczas I wojny światowej. 30 kwietnia 1916 r. przesunęli wskazówki zegara o godzinę w przód, a 1 października 1916 r. o godzinę w tył. Zaraz potem rozwiązanie to przyjęli Anglicy i Amerykanie (w USA chciano zaoszczędzić paliwo służące do produkcji energii elektrycznej). W Polsce zmianę czasu wprowadzono w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949, 1957-1964 i po 1977 r.
Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w prawie 70 krajach na całym świecie. Istnieje we wszystkich państwach europejskich z wyjątkiem Islandii, Białorusi i Rosji. Tymczasem w Azji zmiany czasu obowiązują tylko w kilku krajach, m.in. w Izraelu, Syrii i Iranie.
ewelina.s@bialystokonline.pl