Przez najbliższy czas trzeba zrobić wszystko, aby zapobiec szybkiemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce. Stąd szerokie działania rządu, takie jak zawieszenie zajęć w szkołach, przedszkolach, placówkach oświatowych, żłobkach i na uczelniach.
Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji, Zespołem GovTech Polska oraz instytucjami publicznymi przygotowało rekomendacje dotyczące materiałów edukacyjnych do wykorzystania przez nauczycieli i dyrektorów szkół do zdalnej nauki z uczniami. Wszystkie udostępnione materiały są bezpłatne i zgodne z aktualną podstawą programową. Można je dowolnie wykorzystywać, przerabiać, drukować, kopiować itd.
Inspiracja dla nauczycieli
Na stronie www.gov.pl/zdalnelekcje umieszczono propozycje dla uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej i ponadpodstawowej. Serwis ma być nie tylko inspiracją dla nauczycieli, ale także wsparciem w ich pracy. Stąd m.in. koncepcja "planu lekcji" z propozycjami treści na każdy dzień. Nauczyciele mają przy tym pełną dowolność w wyborze oraz wykorzystaniu opublikowanych lekcji i tematów.
Jak podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej, nauczyciele nauczania początkowego znajdą materiały, dzięki którym wspólnie ze swoimi uczniami powitają wiosnę. Szóstoklasiści na muzyce będą mieli szansę poznać (jeśli jeszcze ich nie znają) różne współczesne style muzyczne. Natomiast nauczyciele ósmoklasistów będą mogli powtórzyć z nimi czas Past Simple i popracować nad wzbogaceniem słownictwa.
Poza językiem angielskim, na stronie znajdują się także podpowiedzi do wykorzystania na lekcjach niemieckiego, hiszpańskiego czy francuskiego. Znalazły się także podstawy przedsiębiorczości czy edukacja dla bezpieczeństwa.
Epodreczniki.pl – platforma do zdalnej nauki
Epodreczniki.pl to bezpłatne narzędzie edukacyjne oferujące nauczycielom i uczniom gotowe materiały dydaktyczne. Platforma umożliwia także tworzenie, współtworzenie nowych treści i dzielenie się nimi z uczniami, tworzenie testów sprawdzających. Daje również możliwość śledzenia ich postępów, a nawet indywidualizację pracy z uczniem.
– Warto korzystać z rzetelnych, merytorycznych źródeł. Na stronie epodreczniki.pl znajdują się materiały do wykorzystania przez nauczycieli i dyrektorów szkół, które uwzględniliśmy w przykładowych planach lekcji. Chcemy, aby w czasie zawieszonych zajęć uczniowie mieli możliwość utrwalenia wiedzy i powtórzenia dotychczasowych lekcji. Dla nauczycieli może to być okazja do zdobywania nowych kompetencji – podkreślił minister edukacji Dariusz Piontkowski.
Na platformie nauczyciele i uczniowie mają do dyspozycji:
- e-podręczniki i e-materiały do większości przedmiotów ogólnokształcących na wszystkich etapach kształcenia,
- dodatkowe zasoby dydaktyczne do poszczególnych przedmiotów, w tym filmy edukacyjne, audiobooki,
- przykładowe programy nauczania i scenariusze zajęć.
Zarejestrowani i zalogowani użytkownicy mogą korzystać z edytora treści, który daje możliwość tworzenia treści edukacyjnych dostosowanych do urządzeń mobilnych. Nauczyciel może ponadto udostępniać materiały nawet tym uczniom, którzy nie są zarejestrowani.
O tym, jak korzystać z platformy, można dowiedzieć się z krótkich filmików instruktażowych.
Materiały i narzędzia
Warto zapoznać się również z podpowiedziami dotyczącymi narzędzi do zdalnej pracy z uczniami. Aby utworzyć zdalną klasę, wystarczy podstawowy komunikator internetowy. Więcej na ten temat znajduje się w poradniku Nauczycielu, poprowadź lekcje online!.
Ministerstwo Cyfryzacji wraz z NASK przygotowało także materiały, z których krok po kroku można dowiedzieć się, jak założyć grupę na portalu społecznościowym czy swój kanał na YouTube, a później prowadzić na nim swoje lekcje. O szczegółach można przeczytać na stronie Zdalne lekcje w zakładce Zbuduj zdalną klasę.
Specjalnie dla ósmoklasistów – pakiety zadań od CKE
Czas zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych to możliwość powtórzenia materiału, co tyczy się szczególnie o uczniów przygotowujących się do egzaminu ósmoklasisty i maturalnego. W tym celu Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała pakiet zadań powtórkowych dla uczniów klas VIII, który będzie publikowany codziennie do 25 marca.
Każdy taki zestaw będzie się obejmował zadania z:
- języka polskiego zorganizowanych według lektur obowiązkowych w klasach VII-VIII,
- matematyki zorganizowanych według kolejnych wymagań szczegółowych podstawy programowej,
- języka angielskiego zorganizowanych według umiejętności.
Zadania będą publikowane codziennie o godz. 9.00 na stronie internetowej Centralnej Komisji Edukacyjnej, natomiast rozwiązania – o godz. 15.00.
Zadania dla maturzystów
Na stronie CKE również maturzyści znajdą zbiory zadań do powtarzania materiału ze wszystkich przedmiotów.
W każdym z nich, oprócz zadań, zamieszczono wskazówki, ich rozwiązania oraz same rozwiązania.
Dostępne są też filmy o części ustnej egzaminu z języka polskiego, np. język polski i filmy o błędach, jakie maturzyści często popełniają, rozwiązując zadania z języka polskiego, chemii czy biologii.
ewelina.s@bialystokonline.pl