Zamiast w klasie - w obserwatorium astronomicznym. Takie lekcje w Białymstoku

2023.02.02 13:02
Uczniowie podlaskich szkół mogą zamienić nudne lekcje fizyki na interesujące zajęcia praktyczne w obserwatorium astronomicznym Uniwersytetu w Białymstoku. Uczelnia otwiera się na edukację młodzieży.
Zamiast w klasie - w obserwatorium astronomicznym. Takie lekcje w Białymstoku
Fot: UwB
Uczniowie w obserwatorium UwB

Ogromnym zainteresowaniem cieszą się planetarium i obserwatorium astronomiczne działające przy Wydziale Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku. Od niedawna mogą je zwiedzać osoby indywidualne, nie tylko grupy zorganizowane (pisaliśmy o tym: Indywidualne i grupowe bilety do Planetarium UwB można już kupować online. Teraz obserwatorium otworzy się na nastolatków. Będą tam organizowane zajęcia edukacyjne dla uczniów szkół średnich lub VIII klasy szkoły podstawowej. Do wyboru są cztery tematy: "Warunki, narzędzia i rezultaty obserwacji astronomicznych", "Słońce", "Zachód Słońca oczami fizyka" oraz "Noc astronoma".

Planuje się, że pierwsze ze spotkań będzie odbywało się dwa razy w miesiącu, niezależnie od pogody. Może wziąć w nim udział do 22 uczniów.

Pozostałe zajęcia są adresowane do osób szczególnie zainteresowanych astronomią. Może wziąć w nich udział 7 uczniów wraz z nauczycielem (lub innym opiekunem). Będą one miały charakter praktyczny - w ich trakcie młodzież wykona m.in. obserwacje umożliwiające wyznaczanie przybliżonych wartości wielkości astronomicznych. Zajęcia będą prowadzone w pomieszczeniach i na tarasie Obserwatorium Astronomicznego w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku. Ich program wymaga pogodnego nieba, więc ustalenie terminu będzie możliwe z wyprzedzeniem nie większym niż 2-3 dni. Każde spotkanie potrwa ok. 2 godz. Od uczniów, którzy wezmą w nich udział, będzie wymagane wcześniejsze przygotowanie się: przeczytanie kilku-kilkunastu stron wskazanego tekstu.

Wszystkie z zajęcia poprowadzi ceniony astronom Andrzej Branicki. Od ponad 40 lat pracuje on na Wydziale Fizyki UwB. Jest autorem trzech książek: "W stronę nieba interaktywna szkoła astronomii", "Na własne oczy. O samodzielnych obserwacjach nieba" oraz "Obserwacje i pomiary astronomiczne dla studentów, uczniów i miłośników astronomii". Wszystkie zostały znakomicie odebrane przez środowisko polskich astronomów i przez czytelników - każda miała już kilka dodruków. Polskie Towarzystwo Astronomiczne uhonorowało Andrzeja Branickiego nagrodą i medalem im. Włodzimierza Zonna "Za popularyzację wiedzy o Wszechświecie".

Grupy uczniów zainteresowanych udziałem w wybranych zajęciach można zgłaszać kontaktując się mailowo: branicki@uwb.edu.pl.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1887 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39