Zakaz rozkładania nóg czy siadania przy konfesjonale. Przewodnik białostockiej parafii

2016.10.31 13:57
Był już poradnik, jak powinna wyglądać kolęda, teraz czas na zasady, które powinni przestrzegać wierni przychodzący do kościoła. Białostocka parafia opublikowała kolejny przewodnik.
Zakaz rozkładania nóg czy siadania przy konfesjonale. Przewodnik białostockiej parafii
Fot: pixabay.com

Instrukcje dotyczące nóg

Postawa ciała jest znakiem naszego stosunku do innych. Można z niej wiele wyczytać. Idąc tym tropem, parafia św. Wojciecha w Białymstoku na swojej stronie internetowej opublikowała kolejny przewodnik. Tym razem chodzi o postawę podczas mszy św.

Co wydaje się oczywiste, wierni powinni siedzieć w świątyni w sposób oddający powagę i szacunek zarówno dla miejsca, jak i obecnych osób.

Wśród wytycznych znajdują się także zakazy: pozostawania w pozycji półleżącej, zakładania nogi na nogę czy szerokiego rozstawiania nóg - i przypadku mężczyzn, i kobiet, gdyż jak możemy przeczytać, odbierane jest to jako nieeleganckie, aroganckie, lekceważące, a często też i wulgarne.

Przewodnik podaje również instrukcje wiernym zasiadającym w pierwszych ławkach przez ołtarzem. Powinni oni szczególnie przestrzegać wszystkich zasad, gdyż to na nich księża są zmuszeni patrzeć.

"Kobieta siedząca w pierwszej ławce, ubrana w krótką sukienkę czy spódnicę, rozstawiająca nogi czy zakładająca nogę na nogę przeszkadza swym widokiem osobom będącym przy ołtarzu w spełnianiu ich posługi i daje im też w ten sposób wyraz swojego lekceważenia i nonszalancji" - możemy przeczytać.

Co więcej, wszyscy wierni powinni siedzieć prosto, nie krzyżując nóg, a ich stopy mają opierać się o podłogę (nie klęczniki, bo można je zniszczyć i zabrudzić!) całą powierzchnią. Dodatkowo parafia św. Wojciecha określa, że kolana kobiet powinny się stykać, a mężczyzn - być w odległości od siebie o kilka centymetrów.

Prawidłowym zachowaniem podczas siedzenia w ławce jest też nierozkładanie swoich rzeczy (torebki, szalika, parasolki czy rękawiczek) ani nierozsiadanie się szeroko.

Gdzie można usiąść? Jak stać?

Nie jest ważne, czy w kościele ławki umiejscowione są blisko konfesjonałów - nie powinno się siadać w ich pobliżu, a jeśli już zdarzy się, że słychać będzie choć słowo z czyjejś spowiedzi, trzeba natychmiast odsunąć się na odpowiednią odległość.

Jeśli to możliwe, to nie powinno się siadać w miejscach, z których nie widać ołtarza:
"Przypomina to taką sytuację. Jesteśmy zaproszeni wraz z innymi na spotkanie z ważną osobistością w jej domu. Wchodzimy do niego i zajmujemy takie miejsce, że ani ona nas nie widzi, ani my jej. To była znaczna gafa".

Osoby, którym zabrakło miejsc siedzących, powinny stanąć w takim miejscu, by nikomu nie przeszkadzać, nie utrudniać przejścia ani nie zasłaniać widoku ołtarza. Nie wolno także opierać się o ściany, ławki, słupy itp., gdyż jest to wyrazem lekceważenia.

Wśród wytycznych, jakie obowiązują osoby stojące, są także zakazy: niekiwania się, nieprzestępowania wciąż z nogi na nogę i niezmieniania postawy zbyt często. Nogi powinny być wyprostowane, a ręce opuszczone wzdłuż ciała lub złożone jak do modlitwy - a nie założone z tyłu czy splecione.

Przeczytaj też zeszłoroczny przewodnik: Strój wizytowy, zakaz kapci i zamknięte psy. Przygotowanie do kolędy według jednej z białostockich parafii

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl

1624 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39