Od kilku miesięcy wiele dużych sklepów sprytnie omijała przepisy zakazu handlu w niedzielę. Przez to, klienci mogli robić w nich zakupy przez cały tydzień. Większość korzystała ze zwolnienia z zakazu przysługującego dla placówek pocztowych. Od lutego wchodzą w życie zmiany, które sprawią, że markety jednak będą zamknięte.
Od 2018 r. obowiązuje zakaz handlu w niedziele i święta
1 marca 2018 r. weszła w życie ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre dni. W związku z tym, sklepy mogły być otwarte tylko w niektóre niedziele np. poprzedzające dzień Bożego Narodzenia czy Wielkanoc. Oczywiście istnieją wyjątki. W tych dniach handel może normalnie odbywać się np. na stacjach paliw, w punktach, gdzie sprzedawane są pamiątki, dewocjonalia, prasa, bilety komunikacji miejskiej, wyroby tytoniowe, kupony gier losowych, w aptekach, na jarmarkach, w piekarniach, lodziarniach, cukierniach sklepach internetowych, kwiaciarniach, zakładach leczniczych dla zwierząt oraz placówkach pocztowych. Otwarte mogą być także sklepy, w których właściciel sam stanie za ladą.
Wiele sklepów ominęło zakaz wprowadzając możliwość odbioru czy nadawania paczek, przez co kwalifikowały się jako placówki pocztowe. Dlatego działały także w niedzielę. W związku z tym sejm postanowił wprowadzić nowelę ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, która obowiązuje od lutego bieżącego roku. Nowe przepisy mają na celu eliminowanie wykorzystywania luk prawnych i co za tym idzie – uszczelnienie dotychczasowych zasad dotyczących zakazu handlu w niedzielę i święta. Od tej chwili za placówki pocztowe będą uznawane tylko te punkty, których działalność przeważa na świadczeniu usług pocztowych, o których mowa w art. 2 ust. 1 Prawa pocztowego. Oznacza to, że działalność pocztowa ma stanowić minimum 40% miesięcznego przychodu ze świadczenia usług pocztowych. To samo dotyczy sprzedaży wyrobów piekarniczych, kwiatów itp.
W związku z tym placówki handlowe, które będą chciały pozostać otwarte w niedziele, od 1 lutego będą miały obowiązek wykazania w stosownej ewidencji osiągnięcia takich przychodów. Od tego czasu sklepy muszą prowadzić ewidencję miesięcznego przychodu ze sprzedaży, z podziałem na przychód z działalności określonej w ust. 1 pkt 2, 5–7 i 28–30 ustawy oraz przychód z pozostałej działalności. Dotyczy to rzecz jasna obiektów, które korzystają z wyłączeń zakazu handlu.
Niedziele handlowe w 2022 r.
W które niedziele w 2022 r. nie obędzie obowiązywał zakaz handlu? Zakupy bez problemu zrobimy:
- 10 kwietnia;
- 24 kwietnia;
- 26 czerwca;
- 28 sierpnia;
- 11 grudnia;
- 18 grudnia.
justyna.f@bialystokonline.pl