Muzykowanie z małymi dziećmi, nawet od pierwszych miesięcy życia, niesie ze sobą szereg korzyści. Nie wszystkie zauważymy od razu, ale kontakt z muzyką zdecydowanie może zaprocentować w przyszłości.
Muzyka to świetny sposób na rozwijanie wyobraźni i kreatywności. Podczas nauki gry na instrumencie lub śpiewania, dzieci uczą się tworzyć własne melodie, eksperymentować z dźwiękami i interpretować utwory w swój sposób. To proces, który wymaga kreatywności i pozwala dzieciom wyrazić siebie w sposób, który może być trudny na innych płaszczyznach. W stolicy Podlasia istnieją miejsca, gdzie można maluchy umuzykalniać.
Muzyka to sposób na wszechstronny rozwój
- Zajęcia umuzykalniające mają na celu zapewnienie dzieciom wszechstronnego rozwoju muzycznych zdolności. Według Edwina E. Gordona uczenie muzyki przebiega analogicznie do nauki języka. Dlatego tak ważne jest, aby od najmłodszych lat dziecko miało kontakt z muzyką żywą - tłumaczy Sylwia Lenczewska z Przed-szkola Muzycznego PTEEG w Białymstoku. - Podczas zajęć umuzykalniających dzieci doświadczają różnorodnych form muzykowania: śpiewu, gry na instrumentach, swobodnego i uporządkowanego ruchu przy muzyce.
Eksperci podkreślają także rolę muzyki od najmłodszych lat w poprawie koncentracji. To również nieocenione wsparcie rozwoju emocjonalnego dziecka. Dzieci uczą się rozpoznawać i wyrażać swoje emocje poprzez muzykę. Mogą to robić poprzez komponowanie własnych utworów, improwizację lub interpretację muzyki innych kompozytorów. To pomaga im lepiej rozumieć swoje uczucia i radzić sobie z nimi w sposób konstruktywny.
Kiedy zapisać dziecko na zajęcia muzyczne?
Wielu rodziców zastanawia się, kiedy najlepiej zapisać dziecko na zajęcia muzyczne. Niektórzy decydują się na taki krok, mając w domu niemowlę, inni czekają do czasu rozpoczęcia przedszkola lub nawet szkoły.
- Już 2-letnie dzieci bez trudności kojarzą tonalność durową z nastrojem pogodnym, a molową z nastrojem smutnym, dlatego nawet dzieci o różnych temperamentach czy typach osobowości, mimo swojej odmienności w zabawie z muzyką, rozumieją się bez słów i świetnie się bawią - mówi Sylwia Lenczewska.
Należy pamiętać, że wartościowe są nie tylko same umiejętności muzyczne, które dzieci zdobywają na zajęciach, ale także wiele innych korzyści, jakie niesie za sobą nauka muzyki. Dlatego warto rozważyć zapisanie dziecka na takie zajęcia, by wspomóc jego rozwój emocjonalny, intelektualny i społeczny. Muzyka to nie tylko dźwięki – to magiczna forma wyrażania siebie i odkrywania świata.
24@bialystokonline.pl