Do rywalizacji o Studenckiego Nobla mogą zgłaszać się wszyscy studenci polskich szkół wyższych, zarówno publicznych, jak i prywatnych, którzy nie ukończyli 28. roku życia.Oceniane są m.in. wyniki ze studiów, aktywność naukowa, społeczna, publikacje, znajomość języków obcych czy odbyte staże i oraz minimalna średnia ocen 4.0.
Konkurs główny składa się z trzech etapów - uczelnianego, w którym najlepsi studenci z poszczególnych uczelni wyższych zostaną wyłonieni przez uczelniane komisje, regionalnego, który na przełomie kwietnia i maja wyłoni najzdolniejszego studenta z każdego województwa, a także etapu krajowego, w czasie którego Krajowa Komisja Konkursowa wybierze zwycięzcę, czyli najlepszego z najlepszych - laureata Studenckiego Nobla 2012.
Oprócz wyboru najlepszego wśród najlepszych - zwycięzcy Studenckiego Nobla - nagradzani są też wybitni studenci w 10 kategoriach branżowych. Nagrody czekają więc na najzdolniejszych studentów specjalizujących się w naukach rolniczo-przyrodniczych, naukach inżynieryjnych i technicznych, naukach medycznych i naukach o zdrowiu, naukach prawniczych, naukach ekonomicznych, humanistyczne, ścisłych, sztuce, sporcie, a także językach obcych. Konkurs branżowy składa się tylko z dwóch etapów - uczelnianego oraz krajowego.
Ubiegłoroczna edycja konkursu przyciągnęła ponad 1000 najlepszych studentów z ponad 100 polskich uczelni wyższych. Zwycięzca - Paweł Matusik, student Uniwersytetu Jagiellońskiego Pawła Matusika otrzymał 10 tysięcy złotych.
Więcej o wydarzeniu:
Studencki Nobel 2012