Zaciągnęła pożyczkę. Straciła blisko 100 tys. zł

2020.11.20 11:19
Najczęściej mówią, że są członkami rodziny i pilnie potrzebują pieniędzy w związku z chorobą. Czasem, że są policjantami i przekonują, że zagrożone są pieniądze w banku. Oszuści nie próżnują! W jednym przypadku seniorka straciła blisko 100 tys. zł.
Zaciągnęła pożyczkę. Straciła blisko 100 tys. zł
Fot: KMP Białystok

Oszuści nie próżnują

Ofiarami przestępców, którzy działają metodą "na wnuczka/policjanta" są najczęściej osoby starsze. Sprawcy wykorzystują ich ufność, by wyłudzić pieniądze. Opowieści, które seniorzy słyszą przez telefon mają zawsze podobny schemat.

Od środy (18.11) na terenie powiatu białostockiego przestępcy "zaatakowali" 9 razy. Scenariusze działania oszustów były bardzo podobne. Na telefon stacjonarny dzwoniła osoba, która podając się za policjanta informowała rozmówców, że ich pieniądze są zagrożone. W trakcie rozmowy mężczyzna wypytywał seniorów o ich oszczędności. Oszust proponował, aby rozmówcy potwierdzili jego słowa i nie rozłączając się mieli połączyć z jednostką policji. Chwilę później potencjalna ofiara słyszała potwierdzenie wersji oszusta.

Niestety w jednym z przypadków kobieta dała się oszukać i straciła blisko 100 tys. zł. Seniorka zgodnie z poleceniem przekazała swój numer telefonu komórkowego oszustom. Po chwili przestępcy dzwoniąc na podany numer, polecili kobiecie wypłatę oszczędności, a następnie zaciągnięcie pożyczki w banku. Pokrzywdzona myśląc, że rozmawia z prawdziwym policjantem wykonała wszystkie polecenia oszusta.

Pamiętaj:

- Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem;
- Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust;
- Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj żadnych pożyczek czy kredytów i nie przekazuj nikomu swoich danych osobowych, pin-ów, czy loginów i haseł;
- Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń na numer alarmowy 112 i poinformuj o zagrożeniach.

- Przypominamy, że policjant nieumundurowany musi podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności, ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki - przypominają białostoccy funkcjonariusze.

Paulina Górska
paulina.gorska@bialystokonline.pl

1078 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39