Rozliczanie na kilka sposobów
Aby rozliczyć PIT można skorzystać z takich samych rozwiązań jak w poprzednich latach. Sposób rozliczenia jest uzależniony od wybranej formy doręczenia zeznania do urzędu skarbowego. Przede wszystkim podatnik może osobiście przekazać wypełniony formularz, stawiając się w odpowiednim urzędzie skarbowym. Formularz może być również wysłany listem poleconym na adres urzędu.
Obecnie większość osób rozlicza się przed ekranem komputera. Najbardziej popularny sposób tego rozliczenia odbywa się za pośrednictwem Portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów. W tym celu stworzono usługę Twój e-PIT, gdzie do rozliczenia dochodzi niemal automatycznie, a podatnik musi jedynie uzupełnić podstawowe dane na swój temat.
5 mln osób na liczniku
W 2021 r. Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przygotowała na podstawie posiadanych przez siebie danych, ponad 23 mln zeznań rocznych za 2020 r.
- Mamy już 5 mln zeznań złożonych poprzez Twój e-PIT. W ubiegłym roku zbliżona ilość pojawiła się na naszym liczniku dopiero 30 kwietnia. W tym roku podatnicy jeszcze chętniej korzystają z e-usług. Dużym zainteresowaniem cieszy się cały portal e-Urząd Skarbowy, do którego logowano się już 23,5 mln razy – poinformował w poniedziałek (26.04) minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.
Warto dodać, że podatnik może uzupełnić zeznanie przygotowane dla niego przez KAS i uwzględnić przysługujące mu odliczenia np. darowizny, ulgę rehabilitacyjną, ulgę na internet, ulgę termomodernizacyjną, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego czy odliczenie wydatków mieszkaniowych.
Przekaż 1%
Podatek musi uregulować każda osoba osiągająca dochody podlegające opodatkowaniu. W minionym roku prawie 15 mln osób postanowiło zmniejszyć o 1% wysokość podatku przekazywanego na rzecz budżetu państwa. W ten sposób jedna setna podatku trafiła na konto wybranej przez podatnika organizacji pożytku publicznego (OPP).
Osoby, które po raz pierwszy rozliczają PIT oraz chcą przekazać na cel dobroczynny swój 1% podatku muszą wybrać z listy nr KRS organizacji, wskazać cel szczegółowy i opcjonalnie zaznaczyć zgodę na przekazanie OPP informacji o 1% podatku.
Natomiast jeżeli dana osoba, chciałaby zmienić OPP należy wybrać opcję "Zmieniam organizację", a następnie wybrać z wykazu organizacji numer KRS organizacji, której chce przekazać procent podatku i zatwierdzić tę zmianę. Można także zmienić cel szczegółowy, nie zmieniając samej OPP - wówczas należy wybrać opcję "Zmieniam organizację" nie zmieniając numeru KRS, a jedynie edytować informację o celu szczegółowym.
Jakie grożą kary?
Ministerstwo Finansów poinformowało, że akcja składania PIT przebiega dobrze, w związku z tym nie będzie wydłużenia terminu, jak miało to miejsce rok temu - zeznania podatkowe można było składać do 1 czerwca.
Za niedopełnienie obowiązku złożenia zeznania grożą kary. Podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych (od 933 zł do 26 mln zł) lub karze pozbawienia wolności.
PIT-37 to najpopularniejszy formularz, składany przez osoby osiągające przychód wyłącznie za pośrednictwem płatników. Wypełniają go osoby osiągające dochody na podstawie umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych. PIT-37 może służyć zarówno do rozliczenia indywidualnego, jak i wspólnego z małżonkiem czy dla osób samotnie wychowujących dzieci.
W piątek (30.04) mija ostateczny termin na złożenie zeznania podatkowego.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl