W trakcie tego dwudniowego przedsięwzięcia zorganizowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia, Wydział Zdrowia Urzędu Miejskiego i Centrum Dietetyki Stosowanej z porad lekarzy, dietetyków, trenerów fitness, fizjoterapeutów, a także specjalistów od zdrowego gotowania skorzystało wielu Białostoczan. Głównie były to osoby starsze, choć wśród tych, którzy postanowili zadbać o swoje zdrowie pojawiali sie także - co jest bardzo pozytywne - także ludzie młodzi.
- Zainteresowanie imprezą przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Frekwencja stanowi niezbity dowód na to, że tego rodzaju przedsięwzięcia są nam potrzebne. Białostoczanie chcą żyć zdrowo. Chcą wiedzieć co zrobić, by poprawić swoją formę. Nie ukrywam, że bardzo nas to cieszy, bo zmienia się nasze podejście do zdrowego trybu życia. Nie traktujemy tego już w kategoriach konieczności, czy lekarskich zaleceń. Chcemy mieć taką wiedzę ze względu na rosnącą w nas świadomość o korzyściach wynikających z takiego stylu życia - ocenił jeden z organizatorów imprezy, dietetyk Remigiusz Filarski.
Pierwszy dzień weekendu dla zdrowia i urody odbywał się w siedzibie podlaskiego oddziału NFZ.
Wśród licznych badań, jakie można było na miejscu wykonać bezpłatnie, takich jak: badanie ciśnienia krwi, zawartości wydychanego tlenku węgla (badanie dotyczące palących tytoń), badania wad postawy, zdecydowanie największą popularnością cieszyły się te, analizujące skład ciała.
- Badanie przy użyciu specjalnego urządzenia pozwala stwierdzić w ciągu kilku sekund jaki jest skład naszego ciała. Mówiąc wprost, aparat informuje ile mamy w sobie wody czy jaką mamy zawartość tkanki tłuszczowej. Wiedza ta stanowi podstawę do opracowania indywidualnego planu dietetycznego - informuje Radosław Majewski, z Centrum Dietetyki Stosowanej.
Na chętnych czekał też w gotowości Rzecznik Praw Pacjenta, który odpowiadał na wszystkie nurtujące białostoczan pytania dotyczące służby zdrowia, przysługujących praw pacjentów i obowiązków lekarzy.
Wiele osób pytało wprost: co i jak jeść, by stracić na wadze?
- Znana wszystkim i dość już powszechna zasada: lepiej jeść częściej lecz mniej - nie traci nic ze swej aktualności. Mitem, który należy obalić jest kolacja. Wielu osobom wydaje się, że jedzenie jej wpływa niekorzystnie na naszą wagę. Otóż nic bardziej mylnego. Kolacja jest ważnym elementem naszego planu żywieniowego. Jest tylko jeden warunek: musi być lekkostrawna i zjedzona nie później niż na trzy godziny przed snem - mówi specjalista dietetyk Radosław Majewski.
- Sposób na zdrową dietę jest prosty - dieta musi być wieloskładnikowa. Jedzmy często, o stałych porach, najlepiej pięć razy dziennie, ale jedzmy mniej. Najgorsze co możemy zrobić dla swojego organizmu, to spożywać dwa razy dziennie, bardo obfite posiłki. Przestrzegamy też naszych pacjentów przed wszelkimi dietami "cud", tzw. gazetowymi. Oczywiście po takiej tygodniowej "kuracji" schudniemy kilka kilogramów, ale po jej zakończeniu nasza waga w najlepszym razie wróci do stanu początkowego. Pojawia się efekt "jo-jo". Stosując diety gazetowe nie zmieniamy swoich nawyków żywieniowych, a to jest klucz do zdrowego zrzucania kilogramów - dodaje Remigiusz Filarski.
Drugiego dnia, impreza przeniosła się do siedziby Zakładu Dietetyki Akademii Medycznej. Organizatorzy przygotowali cykl wykładów, porad i prezentacji dotyczących zasad prawidłowego żywienia. Popularnością cieszyły się także wykonywane badania cholesterolu i glikemii. Ciekawostką były prezentacje testów zafałszowań żywności.
- Dzięki prostym zabiegom, które każdy z nas może wykonać w domu możemy dowiedzieć się czy skład produktu, który spożywamy nie jest zafałszowany. Np. dodając do szklanki z wodą łyżkę miodu możemy sprawdzić czy jest to czysty miód czy może jest on wzbogacany cukrem. Jeżeli roztwór będzie mętny możemy być pewni, że producent "uszlachetnia" miód. Innym testem jest badanie śmietany. Jeżeli po dodaniu kilku kropel płynu "Lugola" śmietana zabarwi się na fioletowo oznacza to, że zawiera ona także mąkę - zdradza Remigiusz Filarski.
Zainteresowani mogli też zapoznać się z zasadami odżywiania w odniesieniu do konkretnych przypadków. Eksperci udzielali porad dotyczących konstruowania jadłospisów i wyrabiania w sobie dobrych nawyków żywieniowych dla kobiet w ciąży, osób chorych na cukrzycę, osób z chorobą wrzodową, nadwagą i dla dzieci.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się "Szkoła zdrowego gotowania". Podczas prezentacji można było poznać sposoby i zalety przyrządzania potraw bez tłuszczu i bez soli.
Organizatorzy przyznają, że ze względu na duże zainteresowanie imprezą, niebawem ponownie zaproszą wszystkich chętnych do udziału w "Weekendzie dla zdrowia i urody".