100-lecie Kobiet rozpoczęło cykl spotkań Kawiarenki Herstorycznej 28 listopada 2022 r. Data ta nie jest przypadkowa. Tego dnia bowiem Polki uzyskały po latach walk i starań prawa wyborcze i publiczne w 1918 roku. W Kawiarence "zagościły" wówczas Wisława Szymborska, Anna Świrszczyńska, Oksana Zabużko, Emily Dickinson, Annie Ernaux, Caroline Criado Perez, Simone de Beauvoir, Maryla Wolska, Julia Fiedorczuk.
Jak podkreślają organizatorki, pomysł Kawiarenki zrodził się z miłości do literatury kobiecej i literatury o kobietach. Jak dodają - ważnym aspektem spotkań jest możliwość czerpania z niej inspiracji w życiu codziennym.
W środę (22.02) o godz. 17:00 w kawiarni "Pożegnanie z Afryką" będzie można poznać bliżej pisarkę - Marię Dąbrowską. Kobieta ta była eseistką, dramatopisarką i tłumaczką dzieł literatury duńskiej, angielskiej i rosyjskiej. Dąbrowska uważana jest za jedną z najważniejszych polskich powieściopisarek XX wieku; nominowano ją do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury kolejno w latach 1939, 1957, 1959, 1960 i 1965. Najbardziej znana jest z sagi "Noce i dnie". I to właśnie na podstawie tego dzieła będzie można podczas Kawiarenki Herstorycznej porozmawiać o relacjach, które budują, na których nam zależy, które kształtują, ale i potrafią niszczyć.
Gościnią drugiej Kawiarenki Herstorycznej będzie dr. Marta Białobrzeska, absolwentka polonistyki UwB, podyplomowych studiów wiedzy o kulturze oraz studiów doktoranckich w zakresie literaturoznawstwa na Wydziale Filologicznym UwB, dyrektorka Dyrektor Zespołu Szkół Społecznych Fundacji Edukacji "Fabryczna 10" w tym I Społecznego Liceum w Białymstoku, nauczycielka języka polskiego i stała współpracownica Katedry Badań Filologicznych "Wschód – Zachód" Uniwersytetu w Białymstoku.
Spotkanie poprowadzą założycielki Kawiarenki Herstorycznej i członkinie Stowarzyszenia 100-lecie Kobiet - Bożena Bednarek i Dorota Ostrożańska.
anna.kulikowska@bialystokonline.pl