Wzornictwo polskie. Podróż przez półwiecze [wideo]

2010.10.14 00:00
Wystawa strojów z lat 60., współczesna moda w trójwymiarze czy bezpłatne laboratorium z małżeństwem gdyńskich projektantów - Jolantą Słomą i Mirosławem Trymbulakiem. To tylko część wydarzeń z cyklu "Polskie wzornictwo 1960-2010, moda i tekstylia" realizowanego przez Stowarzyszenie na rzecz Muzeum Mody i Tekstyliów "ITE".
Wzornictwo polskie. Podróż przez półwiecze [wideo]
Fot: materiały organizatora

- Stowarzyszenie działa już od 2 lat. Gromadzi ludzi, którzy mają potencjał twórczy i organizacyjny oraz lubią wzornictwo - mówi Wojciech Bokłago, projektant mody, prezes stowarzyszenia, które organizuje konkurs dla młodych projektantów oraz uruchomiło wirtualne muzeum mody. - Teraz przenosimy się w przestrzeń realną, gdzie odbędzie się cykl imprez związanych z 50-leciem polskiego wzornictwa.
Wystawy, spotkania, laboratoria. Pierwsze wydarzenie już w sobotę, 16 października. Na wszystkie wstęp jest wolny.

Porozmawiajmy o filozofii mody
W Galerii im. Slendzińskich przy ul. Legionowej 2 zaplanowano warsztaty z Jolą Słomą i Mirosławem Trymbulakiem. Choć ich żywiołem jest moda, to nie ograniczają się tylko do niej. Szyją ubrania, projektują wnętrza, biżuterię i kostiumy teatralne, gotują, piszą książki, prowadzą programy telewizyjne. Wspólną cechą wszystkiego, czym się zajmują jest, jak sami mówią, własna droga i pomysł na siebie, a nie podążanie za ogólnie przyjętym nurtem. Początek warsztatów o godz. 16. Uwaga! Wstęp jest bezpłatny.
Jak zaznacza Wojciech Bokłago, te zajęcia to nie lada gratka. Trudno bowiem namówić projektantów na warsztaty w momencie, kiedy przygotowuje się kolekcje na nowy sezon.
Termin kolejnego laboratorium dotyczącego wzornictwa to 30 października. Gościem będzie Michał Starost, pochodzący również z Trójmiasta projektant, który należy do polskiej czołówki. Ubiera gwiazdy takie, jak: Kasia Kowalska, Anna Wyszkoni, Monika Richardson czy Grażyna Torbicka. Spotkanie odbędzie się w Homebarze przy ul. Krakowskiej 9 o godz. 15.

Moda z "Kobiety i Życie" i przez okulary 3D
Celem projektu realizowanego przez stowarzyszenie "ITE" jest pokazanie różnorodności polskiego wzornictwa w ostatnich 50 latach, przypomnienie pewnej estetyki. Czegoś, co minęło, ale zostawiło w naszej świadomości wyraźny ślad. Dlatego już we wtorek, 19 października o godz. 18 w Centrum im. Ludwika Zamenhofa będzie można obejrzeć, jak ubierały się Polki w latach 60. Stroje wieczorowe, kreacje balowe, stroje na każdą okazję i każdą porę roku, jakie proponowali styliści blisko pół wieku temu. To historia, która przeżywa swój renesans. Szalone lata 60. inspirują współczesnych projektantów. Znakomite zdjęcia wykonali Andrzej Wiernicki (współpracował m.in. z tygodnikiem "Kobieta i Życie") i Janusz Sobolewski.
Wreszcie najnowsze kreacje, m.in. Macieja Zienia, Małgorzaty Baczyńskiej, Michała Starosta, Jolanty Słomy i Mirosława Trymbulaka, Bartosza Malewicza i Wojciecha Bokłago będzie można oglądać w trójwymiarze. A to za sprawą dwóch warszawskich fotografów Macieja Szala i Krzysztofa Gajewskiego (poznaliśmy ich już przy okazji projektu trójwymiarowego Białegostoku "Widzi misie"). Po raz pierwszy w Polsce modę sfotografowano w trójwymiarze. Wernisaż wystawy wielkoformatowych zdjęć 30 października w galerii Alfa o godz. 18.

Polski Garaż Mody
Pamiętacie pralkę Franię, buty Relaks, magnetofon szpulowy czy spódnicę bananówę? Multimedialną instalację z wykorzystaniem przedmiotów zaprojektowanych w ciągu ostatnich 50 lat stworzy fotograf Maciej Giedrojć Juraha. - To będzie rodzaj pewnej zabawy z udziałem tancerzy Fair Play Crew - wyjaśnia. Wernisaż w magazynie na Węglowej 20 listopada o godz. 20. W imprezie wezmą też udział białostoccy DJ-e.
W ramach projektu wspieranego finansowo przez prezydenta miasta Białegostoku powstały też spot reklamowy oraz strona www.wzornictwopolskie.pl.


andy

1848 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39