Wypadki przy pracy – szczególnie częste w sezonie letnim. O tym trzeba wiedzieć

2019.07.01 10:49
Wypadek przy pracy może przytrafić się tak naprawdę każdemu, bez względu na płeć, tężyznę czy zajmowane stanowisko. W okresie letnim takich zdarzeń jest z reguły więcej. Co robić, gdy już się zdarzy?
Wypadki przy pracy – szczególnie częste w sezonie letnim. O tym trzeba wiedzieć
Fot: pixabay.com

Lato to czas, gdy dochodzi do większej ilości wypadków przy pracy. Dotyczy to praktycznie każdej branży i każdego stanowiska. Rzecz jasna największe zagrożenie jest w przypadku robotników budowlanych i drogowych, którzy w tym czasie pracują wyjątkowo dużo i ciężko, bo przecież "terminy gonią".

Gdy dojdzie do takich zdarzeń, leczenie trwa później wiele miesięcy. Jeśli pracownik nie podlega ubezpieczeniom społecznym – może z dnia na dzień zostać bez środków do życia. Dlatego warto weryfikować to, czy pracodawca zatrudnia nas legalnie i czy jesteśmy zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych.

- O świadczenie z ZUS w związku z wypadkiem przy pracy czy o chorobę zawodową może ubiegać się każda osoba, która podlega ubezpieczeniu wypadkowemu. Jest ono obowiązkowe dla osób zatrudnionych na umowę o pracę, umowę zlecenie, agencyjną czy uaktywniającą, a także dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą - wyjaśnia Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskim.

Osoby zatrudnione na umowę o dzieło nie podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu. Jeżeli nie wiemy, czy pracodawca lub zleceniobiorca zgłosił nas do ubezpieczeń społecznych, warto to sprawdzić. Wystarczy mieć profil na PUE ZUS lub wybrać się do placówki ZUS. Dzięki temu mamy pewność, że w razie nieszczęścia możemy liczyć na świadczenia z ubezpieczenia społecznego

Wypadek przy pracy – co dalej?

W wyniku wypadku może dojść do mniejszych czy większych urazów, a nawet śmierci.

- Jeśli doszło do takiego zdarzenia, ważne jest, aby postępowanie powypadkowe przebiegło w sposób przepisowy, a dokumentacja powypadkowa była sporządzona rzetelnie. Od tego zależy, czy ubezpieczony będzie miał prawo do świadczeń odszkodowawczych - przestrzega rzeczniczka.

Osoby zatrudnione na umowę o pracę wypadek zgłaszają do pracodawcy. Ma on wówczas obowiązek w ciągu 14 dni przeprowadzić postępowanie powypadkowe oraz sporządzić protokół powypadkowy. W przypadku osób zatrudnionych na umowę zlecenie czy agencyjną przeprowadzenie postępowania powypadkowego należy do obowiązków podmiotu, na rzecz którego wykonywana była praca bez nawiązanego stosunku pracy.

- Jeśli poszkodowany jest osobą prowadzącą pozarolniczą działalność lub współpracuje z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność, bądź jesteś zatrudniony na podstawie umowy uaktywniającej, to postępowanie powypadkowe przeprowadzi, właściwy ze względu na siedzibę prowadzenia działalności (lub miejsce sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 3), ZUS. Po ustaleniu wszystkich okoliczności i przyczyn wypadku, nie później niż w ciągu 14 dni od zawiadomienia o wypadku, podmiot prowadzący postępowanie powypadkowe, zobowiązany jest sporządzić kartę wypadku – wyjaśnia Krupicka.

Jakie świadczenia dla poszkodowanego?

Gdy dojdzie do wypadku, to świadczenia społeczne są szczególnie ważne. W przypadku ubezpieczenia wypadkowego już od pierwszego dnia podlegania mu można liczyć na wypłatę świadczenia. Z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej przysługuje kilka rodzajów świadczeń, w tym "zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek wyrównawczy, jednorazowe odszkodowanie, renta z tytułu niezdolności do pracy, w tym renta szkoleniowa, renta rodzinna, dodatek pielęgnacyjny, dodatek do renty rodzinnej – dla sieroty zupełnej, pokrycie kosztów leczenia z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych oraz zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne".

Zasiłek chorobowy jest wyższy niż ten z ubezpieczenia chorobowego, bowiem wynosi 100% podstawy przeciętnego wynagrodzenia osiąganego w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Gdy choroba się przedłuża, można skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego, które także przysługuje na 12 miesięcy.

A co z odszkodowaniem za wypadek?

Jeśli doszło do stałego długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, możne starać się o jednorazowe odszkodowanie.

- Przysługuje ono również uprawnionym członkom rodziny osoby zmarłej wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Wysokość jednorazowego odszkodowania to 20% przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Obecnie 1% stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wynosi 917 zł. Stopień tego uszczerbku oraz jego związek z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową ocenia lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska ZUS, po zakończeniu leczenia lub rehabilitacji – informuje Krupicka.

Kiedy nie dostaniemy świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego?

Może się zdarzyć, że świadczenia nie dostaniemy. Dzieje się tak, jeśli osoba umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa naruszyła przepisy o ochronie życia i zdrowia i udowodniono, że to była jedyna przyczyna wypadku. Także jeśli poszkodowany pracownik był nietrzeźwy, pod wpływem środków odurzających bądź środków psychotropowych może nie otrzymać pieniędzy. Uwaga – nie dotyczy to jednak członków ich rodzin, którzy i tak zachowują prawo do świadczeń.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1776 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39