Od 1 maja tego roku funkcjonuje przejście graniczne Rudawka/Lesnaja na Kanale Augustowskim. Jest to jedyne rzeczne przejście na wschodzie Polski. Odbywa się tam turystyczny ruch bezwizowy.
Zarówno strona polska, jak i białoruska chcą wykorzystać potencjał tej atrakcji turystycznej. W tym celu powołano grupę roboczą, która ma opracować plan rozwoju Kanału Augustowskiego. W piątek odbyło się pierwsze spotkanie.
- Ten potencjał, jaki jest w Kanale Augustowskim, chcemy w sposób maksymalny wykorzystać w aspekcie turystycznym i promocyjnym. Naszym wspólnym celem jest, aby ta marka Kanału Augustowskiego nie była tylko marką regionalną, ale w wymiarze europejskim – tłumaczy członek zarządu województwa podlaskiego Bogdan Dyjuk.
Mimo że było to pierwsze spotkanie, podjęto kilka ważnych decyzji, które jednak dopiero są podwalinami przyszłych działań.
- Spotkanie grupy roboczej było poświęcone skatalogowaniu spraw niezbędnych do wielorakiego wykorzystania Kanału Augustowskiego, omówieniu zadań, które każda ze stron powinna zrealizować, omówieniu wspólnych przedsięwzięć związanych z promocją kanału i przygotowań do wielkiej majówki na kanale, kiedy przejście graniczne Rudawka/Lesnaja wznowi swoją działalność - wymienia Dyjuk.
Z możliwości bezwizowego przejścia do tej pory skorzystało ponad 2 tys. osób. Strona białoruska chce, aby turyści czuli się komfortowo w rejonie Kanału Augustowskiego i Grodna. Na stronie www.grodnovisafree.by/pl można zapoznać się z informacjami na temat atrakcji turystycznych i zasad przekraczania granicy. Będą tam również zawarte informację na temat usług hotelowych i gastronomicznych.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl