Wzorem lat ubiegłych w rankingu Rzeczpospolitej brano pod uwagę trzy kryteria: potencjał naukowy, jakość kształcenia i współpracę z zagranicą. Po raz pierwszy za to sklasyfikowano oddzielnie uczelnie publiczne, wśród których najlepsze okazało się Kolegium Prawa na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.
Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku na wszystkich trzech płaszczyznach otrzymał dość wysokie noty, oscylujące na poziomie 11 punktów na 15 możliwych. Łącznie przyznano mu 34,6 punktów, co pozwoliło na zajęcie drugiego miejsca w rankingu. Białostocki wydział wyprzedziło tylko Prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, zdobywając 37,2 punktów. Trzeci na podium uczelni publicznych był wydział Uniwersytetu Warszawskiego z 32,2 punktów.
Z danych wynika także, że jest coraz mniej chętnych na studiowanie prawa. W porównaniu do ubiegłego roku, ich liczba spadła o 15%. Nie zmienia się za to liczba wykładowców, co wpływa na poprawę jakości kształcenia.
Jak zauważył dziekan Wydziału Prawa UwB Emil Pływaczewski, ukończenie samego prawa już nie wystarczy, dlatego też wielu absolwentów zapisuje się na kryminologię II stopnia, a uczelnie pracują nad poszerzeniem oferty specjalizacji.
W tym roku Rzeczpospolita, w porozumieniu z Fundacją Uniwersyteckich Poradni Prawnych, po raz pierwszy przygotowała I Ranking Studenckich Poradni Prawnych. Najlepsza okazała się łódzka klinika porad prawnych, która uzyskała 87 punktów na 100 możliwych. Białostocka Wydziałowa Poradnia Prawna zajęła drugie miejsce, uzyskując 83 punktów. Najwyższe noty przyznano jej za miejsce w strukturze uczelni oraz działalność w zgodzie ze standardami.
W V Rankingu Wydziałów Prawa Rzeczpospolitej 2016 wzięło udział 15 wydziałów prawa z uczelni publicznych i 9 z niepublicznych. Działalność Studenckich Poradni Prawnych oceniono na 10 uczelniach.
kamila.ausztol@bialystokonline.pl