- Inaugurujemy drugą edycję Pomostów Przyszłości. Konkursu, który ma łączyć to co jest najlepsze, jednocześnie ma umożliwiać światu spojrzenie na województwo jako na źródło wspólnych sukcesów - mówi Adam Walicki, prezes fundacji Technotalenty organizującej konkurs.
Pomosty Przyszłości to dla wyróżnionych przedsięwzięć prestiż oraz promocja. Walicki jednak podkreśla, że to też "budowanie wiary w region" i przede wszystkim podkreślenie wagi współpracy biznesu i nauki.
Tymczasem przedstawiciele Fundacji Technotalenty nie ukrywają, że na tym polu jest jeszcze dużo do zrobienia.
- Konkurs Pomosty Przyszłości ma na celu pokazanie i nagradzanie projektów, które dzieją się na pograniczu nauki i biznesu. Niby jest to rzecz oczywista: cała Europa Zachodnia, Stany Zjednoczone czy szeregi innych rozwiniętych krajów na tej współpracy rozwijają swoje przewagi konkurencyjne. My jeszcze jesteśmy na etapie uczenia się i walki z pewnymi barierami. Presja jest potężna: zarówno Komisja Europejska, jak i programy regionalne finansujące działania czy środowiska biznesowe i naukowe naciskają na tę współpracę. Ta współpraca w pewnym momencie stanie się więc czymś naturalnym i wszelkie bariery będą musiały zniknąć - przewiduje Tomasz Stypułkowski, wiceprezes fundacji. - Technotalenty nagradzając projekty z pogranicza nauki i biznesu pokazują, że się da, pokazują, jakie przewagi konkurencyjne dzięki współpracy można budować, i że dzięki niej można konkurować na szczeblu globalnym - dodaje.
Liczy, że druga edycja konkursu będzie kołem zamachowym dla współpracy podlaskiego biznesu i podlaskiej nauki.
- Nie ważne czy robią to w sposób zinstytucjonalizowany z nauką podlaską, czy nauką polską czy też w drodze prywatnych, osobistych kontaktów z naukowcami - dodaje Marek Siergiej, przewodniczący rady fundacji.
Siergiej zachęca wszystkie firmy, by chwaliły się swoimi projektami, nawet jeśli są małe, a zysk z ich wdrażania jest odłożony w czasie.
- Pomosty przyszłości promują projekty, które są w zainteresowaniu potencjalnych inwestorów nawet z innych części świata. Być może bez takiej inicjatywy jak Pomosty Przyszłości potencjalni inwestorzy, by się o nich nie dowiedzieli - zauważa marszałek województwa Artur Kosicki współorganizujący konkurs.
Kosicki również zaznacza, że współpracy na linii nauka-biznes jest ciągle za mało, a tymczasem trzeba projektów przy niej realizowanych jak najwięcej wdrażać, chociażby po to, by lepiej wykorzystywać środki unijne, które na najbliższe lata zostały przyznane województwu.
W tegorocznej edycji Pomostów Przyszłości zgłoszenia można nadsyłać do końca czerwca. Przez wakacje kapituła będzie je porównywała i oceniała. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni w październiku.
- Chcemy zaznaczyć, że zaprosiliśmy do kapituły bardzo doświadczonych wdrożeniowców, przedsiębiorców, ale nie z naszego regionu, by było to spojrzenie na nas z zewnątrz, by nie było podejrzeń, że są to znajomości, układy - zaznacza wiceprezes Fundacji Technotalenty Marcin Tomkiel.
Szczegółowy regulamin konkursu znajduje się na: https://www.technotalenty.pl/pomosty2023/
Pomosty Przyszłości odbywają się pod patronatem Portalu BiałystokOnline.
ewelina.s@bialystokonline.pl