Władze województwa chcą nawiązać międzynarodową współpracę z Obwodem Brzeskim, który znajduje się na Białorusi. Muszą jednak najpierw wystąpić do ministra spraw zagranicznych o wyrażenie zgody na zawarcie takiego porozumienia.
Strony będą współpracowały w takich dziedzinach jak: przemysł, rolnictwo, wymiana handlowa i inwestycje, transport, ochrona środowiska, innowacje i rozwój technologiczny, ochrona zdrowia i polityka społeczna, sport i turystyka, kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, nauka i edukacja oraz wymiana młodzieży.
Współdziałanie ma polegać także na wzajemnym uczestniczeniu w imprezach gospodarczych, naukowych, turystycznych, kulturalnych i targowo-wystawienniczych. Koszty pobytu delegacji oficjalnych będzie pokrywała strona zapraszająca, a roboczych – strona delegująca.
Porozumienie wejdzie w życie w dniu podpisania. Zostanie zawarte na 5 lat. Poza tym będzie ono automatycznie przedłużane o kolejne 5 lat, chyba że któraś ze stron zechce je wypowiedzieć.
Z inicjatywą sformalizowania dotychczasowej współpracy wystąpił przewodniczący Brzeskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego - Anatolij Lis. Natomiast Andrej Klec - wiceprzewodniczący Obwodu Brzeskiego podkreślił ważność oficjalnej współpracy, która umożliwi aplikowanie podmiotom z Obwodu Brzeskiego ubieganie się o środki unijne.
Także Podlasie mogłoby zyskać na zawartym porozumieniu. Dotychczas współpraca z białoruskim partnerem umożliwiła otwarcie Puszczy Białowieskiej i Parku Kanału Augustowskiego dla ruchu bezwizowego. Także Brześć i Rejon Brzeski zyskały status strefy ruchu bezwizowego. Zdaniem władz województwa daje to duże możliwości dotyczace kreowania nowych turystycznych szlaków i modernizacji już istniejących. Ma to być też bodziec do rozwoju małej przedsiębiorczości na polsko-białoruskim pograniczu.
dorota.marianska@bialystokonline.pl