Podczas festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar swoją twórczość prezentują zawsze artyści wywodzący się z różnych narodowości i kultur, również tych, które współtworzyły w przeszłości historię i kulturę regionu. W programie znajdzie się mnóstwo wydarzeń: koncerty, wystawy, spektakle, filmy, spacery edukacyjny i muzyczno-historyczny oraz działania familijne dla całej rodziny. Koordynatorem festiwalu jest Białostocki Ośrodek Kultury. Przedstawiamy wydarzenia teatralne, które są w programie Festiwalu.
"Piotruś Pan" Teatr Pinokio w Łodzi
Lecimy z całym tym cyrkiem! Wzbijamy się w powietrze, żeby zobaczyć świat z góry, oderwać się od spraw przyziemnych. Ten fantastyczny odlot zapewni nam Piotruś Pan, specjalista od dzieciństwa i zabawy. Chłopiec z magicznej krainy Nibylandii nie pozwoli nikomu dorosnąć. Dzięki cyrkowej konwencji, widzowie wraz z aktorami, akrobatami i muzykami przeniosą się do krainy wiecznego dzieciństwa. W Nibylandii, świecie latających wróżek i podniebnych pirackich pojedynków nie ma grawitacji, ograniczyć nas może tylko własna wyobraźnia.
Twórcy cyrkowo-muzycznego przedstawienia zastanawiają się, co w dzisiejszych czasach oznacza bycie dzieckiem i bycie dorosłym, a także badają relacje między dorosłością i dzieciństwem. Udowadniają nam, że skłonność do fantazjowania jest w każdym z nas, niezależnie od wieku, że nigdy nie jest się zbyt dorosłym, by wziąć udział w fantastycznej przygodzie.
Spektakl w reżyserii Konrada Dworakowskiego jest przeznaczony dla dzieci w wieku 6+.
"Otello/ Ukraina/ Facebook" Teatr "Złote Wrota"
Wiemy, że William Szekspir nie pozostawił po sobie żadnego rękopisu, a jedynie kopie kopii. Faktów z jego biografii jest jak na lekarstwo i przeczą one sobie nawzajem. Nic zatem dziwnego, że poszukiwania "prawdziwego" Szekspira trwają od stuleci. Na szczęście pod koniec 2018 roku brytyjskim uczonym udało się ustalić z dużą dozą prawdopodobieństwa, że pod pseudonimem "William Szekspir" pracowali wspólnie dramatopisarze Pavlo Arie i Maryna Smilianec, aktorzy teatru “Złote Wrota” i reżyser Stas Zhyrkow.
Spektakl "Otello/ Ukraina/ Facebook" pokazuje, że tak właśnie było. Zresztą, czy coś jest prawdą, czy fikcją to tylko kwestia naszej wiary, nie faktów, dokumentów, czy dowodów rzeczowych. Skoro wierzycie w Świętego Mikołaja, w sprawiedliwe wybory czy w Harry'ego Pottera - to znaczy, że istnieją, np. na Facebooku lub innych mediach społecznościowych…
Co trzeba wiedzieć o tym spektaklu? To wcale nie jest "Otello"! To satyra, wstyd, polityka, humor i głód. Punktem wyjścia do pracy nad spektaklem stało się pojęcie "fake'u". Co jest prawdą, a co jest fake'iem teraz, gdy w realu nie zawsze witamy się z ludźmi, którzy są naszymi znajomymi na FB. Polityka - fake, miłość - fake, i nawet Otello - fake.
Siedmiu aktorów własnymi rękami, ciałami, głosami tworzą fresk współczesności, który najpierw śmieszy a później zaskakująco zasmuca. W spektaklu wykorzystano teksty Szekspira, Jurija Oleszy i prywatne historie aktorów.
Spektakl będzie grany w języku ukraińskim, z polskimi napisami.
"Złe drogi" Teatr Dramatu i Komedii na Lewym Brzegu Dniepru
Wojna we wschodniej Ukrainie nie dotyczy tylko wybuchów, bombardowań, pożarów i nazwisk zmarłych. Za kulisami, po obu stronach linii frontu - w mieszkaniach, piwnicach, na przystankach autobusowych, w samochodach, na złamanych drogach Donbasu - życie toczy się dalej i nigdy nie dociera do porannych wiadomości.
"Złe drogi" to 6 krótkich opowiadań o związkach ludzi, których życie pochłonęła wojna, oraz o traumach, które nigdy się nie zagoją.
Spektakl będzie grany w języku ukraińskim, z polskimi napisami.
"Cudowna podróż Edwarda Tulana" Teatr Lalek w Kłajpedzie
W pewnym domu mieszkał królik o imieniu Edward. Królik był bardzo z siebie zadowolony i miał ku temu powody: był własnością Abilene, która troszczyła się o niego, rozpieszczała i kochała. Niestety Edward był wyjątkowo próżny i kochał tylko siebie.
Podczas podróży statkiem do Londynu Edward wypada za burtę i od tego momentu rozpoczyna się jego niewiarygodna podróż: z głębin oceanu w sieć rybacką, z czubka sterty śmieci w pobliże ogniska, przy którym grzeją się włóczędzy, od wezgłowia łóżka chorego dziecka po ulice Memphis. W trakcie wędrówki Królik zaznaje wiele dobra i zła, spotyka ludzi szczęśliwych i skrzywdzonych, mądrych i ograniczonych, okrutnych, ale też pełnych poświęcenia. Im wszystkim zawdzięcza wspaniałą lekcję życia.
Spektakl jest przeznaczony dla widowni dziecięcej, będzie grany bez użycia słów.
"Malina" Teatr Lalek w Kłajpedzie
"Malina" to spektakl inspirowany jedyną powieścią wybitnej niemieckiej poetki Ingeborg Bachmann. Jej kanwą jest historia miłosnego trójkąta: dwóch mężczyzn i kobiety, która z jednym mężczyzną mieszka, a z drugim żyje. Narratorka prowadzi swoją opowieść w taki sposób, że przez cały czas nie jesteśmy pewni, kto z tej trójki jest rzeczywisty, a kto wymyślony. Kto jest stwórcą a kto stwarzanym.
Twórcy sztuki stawiają pytania o lęk przed życiem i skąd on pochodzi. Czy jeżeli człowiek nie może uratować piękna świata, to czy sztuka może to zrobić?
Spektakl będzie grany w jęz. litewskim. Widzowie otrzymają programy z tłumaczeniem tekstu sztuki na jęz. polski.
Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym wydarzenia.
Program: Wschód Kultury / Inny Wymiar 2019
anna.d@bialystokonline.pl