W babińcach Synagogi zostały wyeksponowane 24 obrazy z kolekcji Muzeum w Tykocinie ilustrujące zarówno historyczny świat sztetl, jak i współczesną rzeczywistość przestrzeni synagogalnej i jej zabytkowego otoczenia.
Prezentowane są dzieła artystów: Józefa Charytona, Tadeusza Bołoza, Artura Chacieja i Grzegorza Radziewicza.
Józef Charyton w swoich pracach przedstawiał portrety rabinów, kupców, rzemieślników, młodych uczniów chederów i jeszybotów oraz starych brodatych mędrców. Niektórych znał osobiście, innych zapamiętał w scenerii rynku, ulicy, podczas pracy. Perfekcyjny warsztat pozwalał mu dość swobodnie poruszać się wśród wielu technik malarskich.
Tadeusz Bołoz w czasie pleneru malarskiego namalował cykl obrazów ukazujących akt modlitewny w przestrzeni synagogi tykocińskiej.
Z kolei Artur Chociej nonszalancką kreską na niedużych formatach papieru przywraca zapomniane domy, podwórka, uliczki. Ostatnio dostrzegł też urok kameralnego Tykocina i zobaczył to wszystko okiem spostrzegawczego i wrażliwego dziecka, a jednocześnie z życiowym i warsztatowym doświadczeniem artysty i człowieka dojrzałego. Patrząc na te kameralne prace ma się wrażenie, ze ktoś z góry towarzyszy artyście i dyskretnie się wzrusza.
Wreszcie Grzegorz Radziewicz. Jego obraz "Kapsuła czasu" powstał w czasie generalnego remontu synagogi w Tykocinie w 2018 r., obrazuje nakładanie na fasadę synagogi nowej kolorystyki, a na drugim planie retrospektywę układu przestrzennego ulicy Złotej.
Zobacz też: Wystawa "Wokół synagogi"
anna.d@bialystokonline.pl