Ważność kart miejskich
Od 1 marca każdy posiadacz imiennej Białostockiej Karty Miejskiej wydanej w 2011 r. musi wymienić ją na nową w Punkcie Obsługi Klienta. Zobacz więcej: Pierwsze karty BKM stracą ważność. Od marca należy się zgłosić po nową.
Jednak wielu naszych czytelników uważa, że w dobie pandemii chodzenie do Punktów Obsługi Klienta oraz czekanie w długich kolejkach jest nieodpowiedzialne. Informacja o przedłużaniu kart miejskich sprzed 10 lat zdezorientowała mieszkańców, którzy nie do końca rozumieją ruch władz BKM. Pod naszym postem na facebooku pojawiły się pytania:
- Czy wiadomo coś redakcji o możliwości przedłużenia terminu ważności takiej karty lub możliwości złożenia wniosku drogą elektroniczną? - pyta pani Anna.
- Pamiętam 10 lat temu kilometrowe kolejki do wyrobienia karty. Teraz powtórka z rozrywki, z covidem w tle... Nie można przedłużyć ich ważności? - pisze pan Tomasz.
Niektórzy sugerowali, że w Białymstoku powinna być taka sama procedura jak np. w Warszawie. Tam każdy sam wypełnia wniosek elektronicznie, uzupełnia wszystkie dane, wkleja zdjęcie w odpowiednim formacie i rozmiarze, a nawet sam może wybrać tło karty miejskiej. Czas oczekiwania na wydanie osobistej Warszawskiej Karty Miejskiej wynosi ok. 4 dni. Gdy jest gotowa, należy udać się do punktu i ją odebrać.
Komentarz dyrektora
W Białymstoku, aby wymienić kartę miejską sprzed 10 lat należy osobiście udać się do Punktu Obsługi Klienta, wypełnić wniosek odręcznie oraz przekazać zdjęcie w formacie legitymacyjnym. Dyrektor zarządu BKM Bogusław Prokop poinformował nas, że aktualnie nie planują wprowadzić możliwości składania wniosków elektronicznie.
- Wnioski trzeba złożyć osobiście. Co 10 lat wymienia się dowody i tu też jest podobna sytuacja. Należy przynieść nowe zdjęcie i zaktualizowane dane kontaktowe. Można to zrobić tylko osobiście - podkreśla Bogusław Prokop.
Dyrektor dodał, że nie planują wprowadzić elektronicznego systemu, ponieważ kartę i tak należy odebrać w swoim imieniu w Punkcie Obsługi Klienta. W związku z tym, dla pracowników jest dużo łatwiej wyrobić nową kartę "od ręki" niż z wniosku internetowego.
Warto dodać, że z każdym kolejnym rokiem, mieszkańcy będą musieli wymieniać swoje karty. Za rok wszyscy posiadacze kart wydanych w 2012 r. udadzą się do Punktów Obsługi po bezpłatną, nową kartę miejską.
Będzie więcej autobusów?
Od 1 marca zmienia się rozkład jazdy linii nr 16. Więcej informacji: Będzie więcej kursów autobusów BKM. Na razie na jednej linii.
Białostoczanie uważają, że zwiększenie kursów na jednej linii nie wystarcza.
- "Najciekawsze jest to, że przez pandemię ograniczyli ilość autobusów w mieście na wszystkich liniach. Teraz nikt nie przywraca rozkładów sprzed zmian chociaż ruch zrobił się większy. Nie wspomnę o tym, że od roku nie kursują już linie nocne. Teraz raptem dodatkowe 3 autobusy linii 16 w godzinach szczytu maja kosztować aż tyle kasy? A co z innymi liniami, które w szczycie też jeżdżą pełne?" - pyta pan Michał.
- "Jazda 3 to jakaś masakra. Na godzinę dwa kursy, ilość ludzi masakryczna. Miasto ma to w nosie" - komentuje pani Katarzyna.
- "Dziś jechałam przepełnioną do granic możliwości autobusem linii 7 w kierunku Piastowskiej. Nie wszyscy w maseczkach. Dużo osób wysiadło koło Centralu, więcej przy Książnicy Podlaskiej, a i tak dalej pojechał przepełniony" - pisze pani Krystyna.
Co na to dyrektor BKM? Stanowczo mówi, że nie planują wprowadzania zwiększonej liczby autobusów.
- Sprzedajemy 40% biletów, więc większa ilość kursów nie jest póki co wymagana. Natomiast będziemy się przyglądać sytuacji - informuje.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl