Od nowego roku o dwa tygodnie zwiększyła się długość urlopu macierzyńskiego. Zmiana ta dotyczy tzw. urlopu dodatkowego, który jest w pełni do dyspozycji matki - może ona teraz wykorzystać cztery tygodnie wolnego albo mniej: tydzień, dwa lub trzy.
Urlop dodatkowy należy wziąć od razu po urlopie podstawowym - tydzień przed jego końcem należy poinformować o nim pracodawcę, a ten nie może odmówić udzielenia takiego urlopu. Wolne jest pełnopłatne.
Od 1 stycznia o tydzień wydłuży się także urlop przysługujący pracującym i prowadzącym działalność gospodarczą ojcom. Jest on niezależny od urlopu macierzyńskiego i tacierzyńskiego (gdy matka rezygnuje z 2 tygodni zasiłku macierzyńskiego).
Aby skorzystać z urlopu ojcowskiego, dziecko musi mieć mniej niż roczek. Co najmniej tydzień wcześniej trzeba o urlopie poinformować pracodawcę bądź zgłosić się do ZUS-u, gdy prowadzimy działalność gospodarczą.
Od 2012 r. wprowadzono także udogodnienie dla wszystkich pracowników. Teraz urlop wypoczynkowy będzie można wykorzystać nie do końca marca, a do końca września następnego roku. Pamiętajmy jednak, że pracodawca powinien dać nam wolne w tym roku, za który ono przysługuje i nie może nakazać odkładanie go na następne 9 miesięcy.