Paweł Łatuszka jest jednym z liderów białoruskiej opozycji. Kiedyś pełnił funkcję Ministra Kultury Białorusi, a także ambasadora tego kraju przy UNESCO, w Hiszpanii, Portugalii, Księstwie Monako. W 2019 r. Łatuszka został powołany na stanowisko dyrektora generalnego Akademickiego Teatru Narodowego im. Janki Kupały w Mińsku, jednak został on zwolniony, gdy publicznie poparł protesty powyborcze na Białorusi.
Narodowy Zarząd Antykryzysowy, który został założony z jego inicjatywy, jest tymczasowym organem społecznym. Ma on zapewnić zachowanie i wsparcie administracji publicznej w Białorusi do czasu wybrania nowego rządu drogą demokratyczną przez obywateli Białorusi.
– Władze Województwa wspierają i wspierać będą mniejszość białoruską w ramach dostępnych środków – powiedział wicemarszałek Łukaszewicz, zapewnił przy tym o przychylności zarządu województwa dla inicjatyw środowisk białoruskich w rozwijaniu kultury, języka i podtrzymywaniu świadomości historycznej.
Wśród poruszanych inicjatyw było m.in. utworzenie w Białymstoku Centrum Kultury Białoruskiej. Paweł Łatuszka poprosił także, by nie zapominać o różnicy pomiędzy reżimem Łukaszenki a społeczeństwem obywatelskim Białorusi.
Nasze województwo stanowi obszar, w którym najliczniej żyją przedstawiciele mniejszości białoruskiej w skali kraju. Według Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 r. w regionie żyje przeszło 38 tys. obywateli deklarujących tę narodowość (w całej Polsce jest to niemal 45 tys.). Największe skupiska znajdują się w południowo-wschodnich powiatach: hajnowskim, bielskim, siemiatyckim, białostockim i w Białymstoku.
anna.kulikowska@bialystokonline.pl