Obecnie minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 1850 zł. W przyszłym roku wzrośnie ono do 2000 zł. Oznacza to, że pojawią się wyższe grzywny za przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe.
- Kary grzywny za wykroczenia i przestępstwa skarbowe ulegają zmianie wraz ze zmianą minimalnego wynagrodzenia. Im wyższa płaca minimalna, tym wyższe kary grzywny. Za pomocą wskaźnika minimalnego wynagrodzenia określana jest wysokość kar grzywien za przestępstwa i wykroczenia skarbowe. Ma on też wpływ na wyznaczenie granicy między wykroczeniem a przestępstwem skarbowym – wyjaśnia Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku.
Sankcje karne grożą za nadużycia podatkowe, np. uchylanie się od opodatkowania, wyłudzanie zwrotu VAT, uporczywe niepłacenie podatków. Karami za przestępstwa skarbowe są grzywna, ograniczenie wolności, pozbawienie wolności. Najczęściej sprawa kończy się na dolegliwościach finansowych.
Grzywna za przestępstwa skarbowe określana jest w stawkach dziennych. Jej wymiar zależy od liczby orzeczonych stawek dziennych oraz wysokości jednej stawki, która nie może być niższa od 1/30 części minimalnego wynagrodzenia ani też przekraczać jej 400-krotności.
Natomiast karą za wykroczenie skarbowe jest kara grzywny. Może być ona wymierzona w granicach od 1/10 do 20-krotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Sprawy większości wykroczeń skarbowych załatwiane są w postępowaniu mandatowym. Mandatem karnym może być nałożona kara grzywny nieprzekraczająca podwójnej wysokości minimalnego wynagrodzenia.
dorota.marianska@bialystokonline.pl