Nie tylko modernizacja
Pieniądze z PROW będzie można uzyskać na rozpoczęcie działalności gospodarczej, wsparcie inwestycji, modernizację gospodarstw, tworzenie organizacji producentów czy też przywracanie potencjału produkcyjnego utraconego wskutek zniszczeń (klęski żywiołowe, katastrofy). Pulę środków przewidziano też na inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000. Działania, o których mowa powyżej, będą dotowane, w zależności od kategorii, od marca do czerwca.
Produkty rolne i działalność pozarolnicza
W lipcu natomiast będzie można składać wnioski o dopłaty na wsparcie inwestycji związanych z przetwarzaniem produktów rolnych i obrót nimi. Jesienią z kolei ruszą dotacje związane ze wsparciem tworzenia i rozwojem działalności pozarolniczej, a także inwestycji w przetwarzanie samych produktów rolnych.
Jest szansa, że pomocą zostaną objęte działania związane z budową zakładów przetwórczych dla produktów takich jak: mleko, mięso, owoce i warzywa oraz zboże. Ministerstwo czeka jeszcze na decyzję Komisji Europejskiej w tej sprawie.
Rozwój terytorialny i innowacje
Szereg działań pomocowych w ramach programu przewidziano zarówno na rozwój terytorialny, jak i transfer wiedzy innowacji. Tu subwencjami zostaną objęte m.in. przedsięwzięcia związane z usługami podejmowanymi na rzecz rekreacji czy kultury wśród lokalnych społeczności, a także dotyczące rozbudowy małej infrastruktury (w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii). Z PROW można też liczyć na dofinansowanie szkoleń i usług doradczych dotyczących m.in. przystępowania do systemów jakości.
marta.d@bialystokonline.pl