W jakich branżach najłatwiej o pracę w Białymstoku?

2022.08.08 12:28
Białystok to miasto w północno-wschodniej Polsce, stolica województwa podlaskiego. Kiedyś Białystok kojarzył się z prowincją, dziś to prężnie rozwijający się ośrodek i lider ekologii. Białystok to Zielone Płuca Polski, słynące z wielu proekologicznych działań. Miasto oferuje doskonałe warunki do życia i rozwoju. Jak obecnie wygląda rynek pracy w Białymstoku? Kto może liczyć na ciekawe oferty pracy?
W jakich branżach najłatwiej o pracę w Białymstoku?

Rynek pracy w Białymstoku

Stopa bezrobocia w Białymstoku wynosi 6%. To dość dużo w porównaniu do Polski, gdzie wskaźnik ten wynosi 3%. Bezrobocie w Białymstoku wzrosło w wyniku problemów, jakie dotknęły cały kraj. Pandemia Covid-19 negatywnie odbiła się na rynku pracy, wiele zakładów zbankrutowała, inne musiały ograniczyć zatrudnienie. Obecnie sytuacja ustabilizowała się i znalezienie pracy nie jest trudne. Niestety, zarobki w Białymstoku nie wypadają najlepiej w porównaniu z Polską. Pensja mieszkańców miasta jest o kilkaset złotych niższa, niż wynosi średnia krajowa. Najmniej zarabiają osoby pracujące w gastronomii i hotelarstwa, wyższe pensje otrzymują osoby zatrudnione w handlu, mechanicy, agencji nieruchomości czy specjaliści IT. Aktualne oferty pracy dostępne są na stronie https://www.gowork.pl/praca/bialystok;l. Warto pamiętać, że sytuacja w Białymstoku systematycznie się poprawia, zwiększa się ilość miejsc pracy, a zarobki powoli rosną.


W których branżach najłatwiej o pracę w Białymstoku?

W Białymstoku najlepiej rozwinięte jest przetwórstwo przemysłowe. Filarem gospodarki jest przemysł drzewny, meblarski, maszynowy, mleczarski, tekstylny, transportowy, a także produkcja wyrobów ekologicznych. Jak w całej Polsce, również i tutaj prężnie rozwija się branża IT. W tych branżach pojawiają się liczne ogłoszenia o pracę. Na zatrudnienie mogą liczyć osoby z doświadczeniem, jak również absolwenci i studenci lokalnych uczelni. W Białymstoku działa ponad 20 uczelni wyższych, główne z nich to: Uniwersytet Medyczny, Politechnika Białostocka, Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania i Wyższa Szkoła Administracji Publicznej. Najwięcej miejsc pracy oferują takie zakłady jak: Spółdzielnia Spożywców „Społem”, Spółdzielnia Obrotu Towarowego Przemysłu Mleczarskiego oraz CEDC International.


Poszukiwane stanowiska w Białymstoku

Najczęściej poszukiwane stanowiska to pracownik fizyczny, specjalista ds. obsługi klienta, pracownik produkcji, pracownik budowlany, kierowca. Jak w całej Polsce, również w Białymstoku brakuje nauczycieli, programistów, analityków, lekarzy, pielęgniarek, opiekunów i pracowników socjalnych. Osoby o odpowiednich kwalifikacjach, które chcą związać się z Białymstokiem, bez trudu znajdą zatrudnienie. W mieście nie brakuje ekonomistów, kelnerów, pracowników biur podróży, specjalistów BHP, techników mechaników, dlatego osoby o wymienionych kwalifikacjach powinny pomyśleć o zmianie zawodu. Białostocki urząd pracy pomaga osobom, które chcą się przekwalifikować, oferuje różnego typu kursy i szkolenia, pozwalając dopasować się do potrzeb lokalnego rynku.

Białystok stwarza dobre perspektywy do rozwoju. Pracę mogą tu znaleźć osoby młode i z doświadczeniem, z wykształceniem zawodowym i wyższym. Powstają nowe firmy, które oferują zatrudnienie na wielu stanowiskach. Zarobki prawdopodobnie będą rosły, a osoby, które już dziś chcą dobrze zarabiać, powinny pomyśleć o kształceniu z zakresu informatyki i nowych technologii lub ekologii.


[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]


1755 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39