W Zespole Szkół Technicznych w Czartajewie powstała wirtualna strzelnica, która jest potrzebną i atrakcyjną pomocą dydaktyczną zwłaszcza dla młodzieży uczącej się w tych klasach przygotowania wojskowego.
Jest to multimedialny strzelecki system edukacyjno-treningowy działający wirtualnie, opracowany na potrzeby rynku cywilnego na bazie rozwiązań wojskowych. Chociaż system działa w wirtualnej rzeczywistości, to w sposób wysoce realistyczny oddaje warunki prawdziwych strzelnic i prawdziwej broni. System posiada wbudowane scenariusze typowo taktyczne, nakierowane na wykonywanie zadań strzeleckich, ale również moduły zabawowe, co stanowi dodatkową atrakcję dla uczestników szkolenia. Podczas wykonywania zadań taktycznych na ekranie pojawiają się przeciwnicy w postaci ruchomych celów, a operatorzy muszą je wyeliminować, oddając wirtualne strzały. Zaletą wirtualnej strzelnicy jest całkowite bezpieczeństwo osób z niej korzystających. Może z niej korzystać jednocześnie kilku uczestników szkolenia.
Ponadto taki system szkolno-treningowy pozwala doskonalić umiejętności zarówno w zakresie bezpiecznego posługiwania się bronią, celowania z wykorzystaniem różnych rodzajów celowników mechanicznych, ćwiczeń w zakresie obserwacji, ale również prowadzenia precyzyjnego ognia z różnych postaw, na różnych odległościach i warunkach, w tym do celów ruchomych. Ponadto pozwala na wykonywanie grupowych zadań strzeleckich o różnym stopniu trudności.
Dzięki temu rozwiązaniu uczniowie z ZST w Czartajewie, a docelowo także pozostałe placówki oświatowe powiatu, organizacje proobronne oraz inne podmioty upoważnione przez powiat, będą mogły kształcić swoje umiejętności w strzelectwie.
Program Ministerstwa Obrony Narodowej "Strzelnica w powiecie 2022" miał na celu umożliwienie prowadzania szkoleń strzeleckich, w szczególności wśród młodzieży, a także członków organizacji proobronnych oraz funkcjonariuszy uzbrojonych nie wchodzących w skład Sił Zbrojnych. Na strzelnicę wirtualną samorządy mogły pozyskać 200 tys. zł dotacji i tyle otrzymał Powiat Siemiatycki. Z kolei starostwo na ten cel przeznaczyło z własnego budżetu ponad 54 tys. zł.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl