- Z dniem dzisiejszym powołuję pełnomocnika Prezydenta Miasta Białegostoku do spraw Osób z Niepełnosprawnościami, będzie nim Pani Katarzyna Subieta - rozpoczął Tadeusz Truskolaski.
Kim jest?
Katarzyna Subieta jest pracownikiem Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Białymstoku, zawodowo zajmuje się pomocą dla osób, które jej potrzebują. Jest także specjalistką ds. przeciwdziałania uzależnieniom, a także wiceprezesem i koordynatorem lokalnym Miasta Białystok w Stowarzyszeniu Zdrowych Miast Polskich.
- Do jej zadań będzie należało przede wszystkim utrzymywanie kontaktów z osobami z niepełnosprawnościami, ale również z organizacjami pozarządowymi. Pani Katarzyna takie doświadczenie posiada i będzie je w pełni wykorzystywać - tłumaczył prezydent miasta.
- Przez wiele lat pracy w urzędzie przede wszystkim stawiałam na współpracę i pracę interdyscyplinarną, bo wiemy, że problem niepełnosprawności jest tematem bardzo ważnym – stwierdziła Katarzyna Subieta. - Jesteśmy otwarci i wsłuchujemy się w każde zgłaszane potrzeby. Staramy się zawsze polecać dobre praktyki, które będą służyły poprawie jakości życia osób z niepełnosprawnościami – dodała.
Siedzibą pełnomocnika ds. osób z niepełnosprawnościami jest Departament Spraw Społecznych przy ulicy gen. Bema 60/1. Z pełnomocnikiem można też kontaktować się telefonicznie 85 869 6570 lub za pomocą poczty elektronicznej: ksubieta@um.bialystok.pl.
Wniosek radnych Polski 2050
W lipcu radni miejscy Polski 2050 - Maciej Biernacki oraz Tomasz Kalinowski wystosowali interpelację do prezydenta miasta ws. powołania rzecznika praw osób niepełnosprawnych. W latach 2015-2018 tę funkcję pełnił Adam Kujawa.
- Był świetnym pełnomocnikiem do spraw osób niepełnosprawnych. Niestety sprawy prywatne i zdrowotne sprawiły, że musiał zaprzestać pełnienia swojej roli. Angażował się w wiele akcji promocyjnych, nawet w skali ogólnopolskiej - mówił wówczas Maciej Biernacki.
Po niemal pół roku prezydent znalazł odpowiednią osobę na to stanowisko.
- To właśnie na wniosek radnych Polski 2050 pełnomocnik został powołany, jest to wynik naszych rozmów. Szukaliśmy osoby, która będzie się, naszym zdaniem, najlepiej z tej funkcji wywiązywała - powiedział Tadeusz Truskolaski. - Wcześniejszy pełnomocnik zrezygnował, a później taką rolę pełniła inna osoba, ale raczej do spraw współpracy ze wszystkimi organizacjami, a chodziło przecież o to, żeby bardziej skoncentrować się na potrzebach osób z niepełnosprawnościami - dodał.
- Dużo mieszkańców zgłaszało się też do mnie, bo jestem przewodniczącym Komisji Spraw Społecznych, Rodziny i Zdrowia, że po prostu taki pełnomocnik jest potrzebny - poinformował radny Tomasz Kalinowski.
"Jeżeli człowiek jest sprawny, to tych potrzeb nie widzi"
Pełnomocnik zajmie się początkowo bieżącymi sprawami.
- Taką pierwszą kwestią jest podjazd w Urzędzie Miejskim, który wymaga poprawy ze względu na to, że kostka delikatnie wypada i na wózku jest ciężko podjechać - zauważył radny.
Z kolei prezydent wierzy, że wnioski o poprawę m.in. infrastruktury cały czas będą spływać.
- Już od 15 lat prowadzimy politykę tak, by różnego rodzaju bariery likwidować. Choć część z nich była robiona za czasów komuny specjalnie, żeby ludzie niepełnosprawni nie mogli wychodzić z domów. A teraz usunąć te bariery przez te lata nie jest łatwo, ale myślę, że na pewno wszystkie nowe inwestycje są dostosowywane w pełni dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami - tłumaczył prezydent.
- Jeżeli człowiek sam jest sprawny, to tych potrzeb nie widzi, ale wystarczyłoby, żeby ktoś usiadł na wózek i spróbował wjechać na wysoki krawężnik, to zobaczyłby, że staje się to absolutnie ogromną przeszkodą. Dlatego też musimy się w te głosy lepiej wsłuchiwać. Myślę, że pełnomocnik będzie taką rolę spełniać - podsumował Tadeusz Truskolaski.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl