Urlop Polaków. Czas spędzony w domu, czy w tropikalnym raju?

2013.08.23 00:00
Jak wyglądają wakacje Polaków? Wyjeżdżamy do odległych, turystycznych miejscowości, polujemy na oferty last minute w europejskich kurortach, czy może wybieramy skromny wypoczynek pod namiotem?
Urlop Polaków. Czas spędzony w domu, czy w tropikalnym raju?
Fot: sxc.hu

Zagraniczne wakacje w Niemczech?

Trudna sytuacja gospodarcza daje się we znaki: w zeszłym roku zaledwie co drugi Polak wyjechał na urlop poza miejsce zamieszkania. Według badań CBOS (2012 r.), wakacje dla statystycznego krajana to czas spędzony we własnym domu, ponieważ nie stać go na wykupienie wczasów. Najczęstszym powodem rezygnacji z wyjazdów turystycznych w 2012 r. był brak pieniędzy. Jeżeli już komuś udało się wyjechać z domu, wybierał on polskie miejscowości.

Ci Polacy, którzy mogli pozwolić sobie na zagraniczne wakacje, najczęściej wybierali kraje europejskie, zwłaszcza Niemcy (odwiedziło je 14% urlopowiczów), Chorwację czy Włochy. Poza Europą polscy turyści najczęściej odwiedzali Egipt, który nadal, pomimo ostatnich wydarzeń, cieszy się powodzeniem. Co ciekawe, dane CBOS wskazują, że Polacy swoje wakacje organizują raczej samodzielnie i nie korzystają z usług biur podróży, aby oszczędzić jak najwięcej pieniędzy.

Według danych Mondial Assistance, w tym roku na wyjazdy udadzą się przede wszystkim osoby młode (18-29 lat), mieszkające w miastach. Średni koszt wyjazdu krajowego w przeliczeniu na 1 osobę wynosi 1 191 zł, natomiast zagranicznego oscyluje wokół 2 315 zł.

Tygodniowe wakacje

Polski wyjazd wakacyjny trwa najczęściej około tygodnia, podczas gdy aż 43% ankietowanych z 6 krajów europejskich (Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Hiszpania, Włochy, Belgia, Austria) udawało się na dwutygodniowy urlop.

Czy w takim razie Polacy nie wyjeżdżają, bo nie mają pieniędzy, czy przyczyną jest zbyt krótki przysługujący urlop? Zatrudnionemu, którego staż pracy wynosi poniżej 10 lat, w ciągu roku przysługuje 20 dni urlopu. Jeśli jednak pracujemy ponad 10 lat, to liczba płatnych dni urlopowych wynosi 26.

Jak podaje portal Twojaeuropa.pl, mieszkańcy Finlandii i Francji mają do dyspozycji aż 30 dni obowiązkowego urlopu. W Wielkiej Brytanii minimalny urlop obejmuje 28 dni kalendarzowych. W Hiszpanii wynosi on co najmniej 22 dni robocze, a jeśli Hiszpan wstępuje w związek małżeński, to z tej okazji przysługuje mu kolejnych 15 dni wypoczynku. W Niemczech, Włoszech, Szwajcarii, Czechach czy Słowacji pracownikom w skali roku przysługuje 20 dni urlopu, choć zdarza się, że pracodawcy umożliwiają zwiększenie go do np. 25 dni. Pod względem liczby dni wolnych od pracy Polacy plasują się zatem w środku.

Gabriela Sidz
24@bialystokonline.pl

1705 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39