Podczas tegorocznej imprezy Instytut Biologii zademonstruje rośliny, które mogą być biofabrykami przetwarzającymi światło. Jest to nawiązanie do hasła tegorocznej edycji, które brzmi "światło". Zwiedzający będą mogli wziąć udział w doświadczeniach oraz wykonać "fizjologiczne obrazki" na różnych liściach i zabrać je do domu.
W podróż kierowaną światłem będą mogli się udać zainteresowani Instytutem Chemii na UwB. Zwiedzający zobaczą wizualne zmiany kolorów oraz zjawisko "świecenia się" dzięki procesowi luminescencji. Zainteresowani będą mieli też szansę pobudzenia cząsteczek do emisji światła oraz obejrzeć chemicznego duszka zamkniętego w pudełku.
Inną propozycję ma Wydział Matematyki i Informatyki. Jego przedstawiciele przekonają, że można samodzielnie budować podstawy geometrii na powierzchniach zakrzywionych.
Pokaz Wydziału Prawa nosi tytuł "Co widać w ciemności, czyli pułapka kryminalistyczna". Uczestnicy wcielą się w policjantów i będą próbowali rozwiązać zagadkę kryminalistyczną.
Z dwoma pokazami wystąpi Wydział Fizyki: "Światło spolaryzowane w badaniu mikro-struktur magnetycznych" i "Dyfrakcja światła na strukturach magnetycznych". Uczestnicy będą mogli zobaczyć prezentacje dotyczące m.in. obrazu dyfrakcyjnego obiektów typowych.
Piknik Naukowy organizują Polskie Radio oraz Centrum Nauki Kopernik. Jak zapewniają organizatorzy, jest to największa impreza o tematyce naukowej w całej Europie.
Wstęp na imprezę jest bezpłatny.
justyna.k@bialystokonline.pl