W całej Polsce umówiono dotychczas za pomocą usługi "Umów wizytę w urzędzie skarbowym" 7,5 mln wizyt. W województwie podlaskim było ich 355 tys. Nowością jest to, że można umówić wizytę online na 21 dni do przodu.
Umawianie wizyt w urzędzie pozwala uniknąć stania w długich kolejkach, by móc załatwić swoją sprawę. Obecnie coraz więcej podatników decyduje się załatwić swoje sprawy przez internet, korzystając z katalogu usług elektronicznych oferowanych przez Krajową Administrację Skarbową na stronie podatki.gov.pl. Zdarza się, że trzeba jednak stawić się w urzędzie osobiście, wówczas warto umówić wizytę.
Jak wynika z danych urzędu najczęstszym powodem wizyty są sprawy związane z podatkami majątkowymi, rejestrowaniem umów kupna-sprzedaży oraz chęć uzyskania potrzebnych zaświadczeń.
Umawianie wizyty jest bardzo proste i trwa zaledwie chwilę. Wystarczy dokonać rezerwacji za pomocą elektronicznego formularza dostępnego na stronie podatki.gov.pl. Najpierw należy wybrać województwo oraz urząd, potem sprawę do załatwienia, ustawić datę i godzinę oraz podać dane i numer kontaktowy.
Po umówieniu wizyty na podany numer telefonu lub e-mail wysyłane jest potwierdzenie rezerwacji z informacją o m.in. stanowisku/pokoju, do którego powinniśmy się zgłosić w dniu wizyty.
Do niedawna wizytę można było umówić na 14 dni w przód, teraz wydłużono ten czas do 21 dni.
Każda osoba, która umówiła wizytę w usłudze "Umów wizytę w urzędzie skarbowym" i podała adres e-mail, otrzyma po swojej wizycie wiadomość z linkiem do anonimowej ankiety. W ten sposób urząd pozyskuje informacje i wskazówki, co warto poprawić, by placówki były bardziej przyjazne klientom.
W Urzędzie Skarbowym pojawiły się nowe e-usługi
Od niedawna pojawiły się też nowe e-usługi w Urzędzie Skarbowym. Użytkownicy mogą m.in. odbierać korespondencję urzędową z KAS na swoim koncie w serwisie oraz składać wnioski o wydanie zaświadczeń o dochodach.
- Użytkownicy e-Urzędu Skarbowego mają już możliwość odbierania korespondencji kierowanej na ich konto w e-US. Warunkiem korzystania z tej usługi jest udzielenie zgody w serwisie na taką formę komunikacji. Dzięki nowej funkcjonalności katalog spraw załatwianych kompleksowo za pośrednictwem e-US znacznie się poszerzy. Popularność serwisu cały czas rośnie, nasi klienci już w tym roku logowali się do niego ponad 23 mln razy – dodaje zastępca szefa KAS Anna Chałupa.
W e-Urzędzie Skarbowym udostępnione zostały:
- zaświadczenia o wysokości przychodu, dochodu, podatku należnego oraz składek na ubezpieczenia wykazane w PIT (ZAS-DFU);
- zaświadczenia o wysokości dochodu podatnika w podatku dochodowym od osób fizycznych (ZAS-DF).
Zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzające stan zaległości (ZAS-W) pojawią się w serwisie za kilkanaście dni.
Wniosek o wydanie zaświadczenia można złożyć w e-Urzędzie Skarbowym. Wymagane jest wyrażenie zgody na doręczanie elektroniczne zaświadczenia na konto w e-US. Osoby korzystające z e-US nie ponoszą kosztów opłaty skarbowej od wydawanych im zaświadczeń.
justyna.f@bialystokonline.pl