Tulipany wykształcają pojedyncze lub pełne kwiaty o wzniesionym pokroju. W zależności od gatunku przybierają różne kształty, od kubkowatych po miseczkowate czy kielichowate. Zachwycają intensywnymi, wiosennymi kolorami tj. słoneczna żółć, słodki róż, głęboka czerwień czy fiolet. Zakwitają w okresie od kwietnia do czerwca. Są łatwe do pielęgnacji i doskonale pasują do małych ogrodów.
Tulipany – mnogość gatunków i odmian
Tulipany to grupa roślin cebulowych obejmująca wiele gatunków i odmian. Kierując się budową oraz wyglądem kwiatu podzielono je na dwanaście grup botanicznych, z których każda wyróżnia się niepowtarzalnymi cechami. Według własnych preferencji, do uprawy w swoim ogrodzie możemy wybierać odmiany wczesne o kwiatach pełnych lub pojedynczych, okazałe mieszańce Darwina, dwubarwne papuzie, kolorowe odmiany późne, średniowczesne tulipany triumph, czy oryginalne wyglądające liliokształtne, o wydłużonych i wygiętych płatkach.
Stanowisko i warunki glebowe
Tulipany są roślinami, które dobrze rozwijają się na glebach żyznych, próchnicznych i przepuszczalnych, umiarkowanie suchych lub lekko wilgotnych, o strukturze piaszczysto-gliniastej. Źle tolerują podłoża kwaśne, najbardziej korzystne są lekko zasadowe. Nie lubią dużej wilgoci.
Miejsce, na którym zdecydujemy się posadzić tulipany powinno znajdować się w pełnym słońcu i być dobrze osłonięte przed silnym wiatrem. Mogą zakwitać także w półcieniu. Średnio co trzy lata stanowisko pod uprawę tych roślin powinno być zmieniane, pomoże to uchronić je przed chorobami grzybowymi.
Uprawa i pielęgnacja tulipanów
Cebulki tulipanów wysadzamy na głębokości 10-15 centymetrów i w podobnej rozstawie. Rośliny wymagają regularnego, ale niezbyt obfitego podlewania. Powinniśmy unikać zastojów wody, ponieważ nie tolerują nadmiernej wilgoci.
W okresie rozwoju tulipany potrzebują co tygodniowego nawożenia, przy użyciu wieloskładnikowego nawozu płynnego, najlepiej o przedłużonym działaniu. Stosujemy go nawet do trzeciego lub czwartego tygodnia po zakwitnięciu roślin. Zwiędnięte kwiaty czy opadające działki powinny być natychmiast usuwane. Kiedy roślina przekwitnie, należy przyciąć nagi pęd, tuż przy samej ziemi, zabieg ten działa pobudzająco na wykształcanie pędów przybyszowych.
Gdzie sadzić tulipany?
Te barwne, urokliwe byliny doskonale nadają się do uprawy zarówno na tradycyjnych rabatach, jak i w ogródkach skalnych. Sprawdzą się także do tworzenia różnych nasadzeń. Część odmian jest idealna na kwiat cięty, umieszczone w wazonach będą przyozdabiać wnętrza naszych mieszkań.
Mniejsze odmiany nadają się do uprawy także w pojemnikach oraz donicach. Jako rośliny doniczkowe mogą być dekoracją na tarasie czy ganku.
Choroby i szkodniki
Rośliny te są narażone na niekorzystne działanie szkodników tj. ślimaki, nicienie pędowe czy korzeniowe. Cebule tulipanów mogą być atakowane przez zgniliznę, szczególnie na glebach o słabej przepuszczalności. Zagrożeniem są dla nich także choroby grzybowe.