Trzecia Droga otwiera kampanię do Parlamentu Europejskiego. Wśród kandydatów znana aktorka

2024.05.13 15:23
Wraz z początkiem tygodnia, w poniedziałek (13 maja) Trzecia Droga zainaugurowała kampanię do Parlamentu Europejskiego. Kandydaci zjawili się na Rynku Kościuszki w Białymstoku, aby przedstawić swoje postulaty oraz zachęcić do wzięcia udziału w zbliżających się wyborach.
Trzecia Droga otwiera kampanię do Parlamentu Europejskiego. Wśród kandydatów znana aktorka
Fot: Agata Rosińska

Kampania - czas start!

Na spotkaniu w stolicy woj. podlaskiego obecny był sekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi Stefan Krajewski, sekretarz stanu w ministerstwie obrony narodowej Paweł Zalewski, Barbara Okuła (posłanka na sejm) oraz aktorka Maria Niklińska. Wszyscy są kandydatami do Parlamentu Europejskiego spod szyldu Trzeciej Drogi.

Przemówienia pod miejskim ratuszem rozpoczął Paweł Zalewski, który jest liderem listy Trzeciej Drogi w okręgu numer 3 (obejmującym Mazury, Warmię i Podlasie). Wspomniał o priorytetach, jakie koalicja Polski 2050 Szymona Hołowni i PSL obrała sobie na czas ewentualnego zasiadania w europarlamencie.

- To jest ten czas, kiedy wybieramy "Parlament Europejski czasu wojny", która toczy się za naszą wschodnią granicą. Jest to wojna, która kładzie się cieniem na całą Europę. Od tego, w jaki sposób Unia Europejska zareaguje na tę wojnę, w jaki sposób wzmocni obronność Europy zależą wybory w Polsce. Niedługo wybierzemy naszych przedstawicieli, tak aby oni skutecznie walczyli o nasze interesy. Od tych wyborów zależy to, czy Putin ośmieli się zaatakować Zachód, zaatakować kraje, które należą do UE i do NATO - przekonywał Zalewski podczas spotkania. I dodawał:

- Naszym celem jest przedstawienie takiego programu, zachęcenie wyborców do oddania głosu na Trzecią Drogę, bo jesteśmy pewni, że nasz program jest programem, który najsilniej wzmacnia Europę, najsilniej wzmacnia Polskę w Europie.

Paweł Zalewski mówił też, że Trzecia Droga poczuwa się do szczególnej odpowiedzialności za kwestie obronne kraju. Wspomniał, że woj. warmińsko-mazurskie i podlaskie są priorytetem jeśli chodzi o bezpieczeństwo, ponieważ to właśnie tutaj kończy się Unia Europejska. Według Pawła Zalewskiego, Polska powinna dążyć do wzmocnienia przemysłu zbrojeniowego.

Jest też zdania, że w najbliższej przyszłości, na terenie tych dwóch województw, musi pojawić się jak największa ilość dróg szybkiego dojazdu - aby można było szybko dotrzeć do zagrożonych miejsc. Zalewski uważa też, że kluczowe w kwestii bezpieczeństwa jest tworzenie nowych jednostek wojskowych.

- Zależy nam na wzmocnieniu obecności sojuszniczej na naszym terenie. Należy działać na rzecz zwiększenia tego batalionu do rozmiaru brygady - podkreślał sekretarz stanu obrony narodowej Paweł Zalewski.

Stefan Krajewski: podlaskie i warmińsko-mazurskie rolnictwem stoi

Z numerem 2 na liście startuje sekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi Stefan Krajewski. Podczas spotkania podkreślał, że oprócz bezpieczeństwa militarnego równie ważne jest bezpieczeństwo żywnościowe.

- Województwo podlaskie i woj. warmińsko-mazurskie rolnictwem stoi. Rolnicy wykorzystali swoją szansę. Po 20 latach obecności Polski w Unii Europejskiej, widzimy jak rozwinęło się rolnictwo i przetwórstwo. Dzisiaj rolnicy potrzebują zdroworozsądkowych przepisów, które powstają w Brukseli po to, by rozwijać gospodarstwa. Dzięki temu rozwija się też wiele gałęzi. Rolnictwo nie funkcjonuje w oderwaniu od pozostałych gałęzi przemysłu. Naszych produktów szuka się w odległych zakątkach świata. Eksport produktów rolnych za 2023 rok wyniósł 200 miliardów złotych. To jest nasze bogactwo - mówił Stefan Krajewski. I dodawał:

- Szukamy takich rozwiązań, które będą wykorzystywały doświadczenia rolników, bo można dbać o klimat, można dbać o środowisko, ale można też równolegle rozwijać swoje gospodarstwa i firmy. Zróbmy wszystko, aby Unia Europejska była zdroworozsądkowa i stawiała na rozwiązania racjonalne. Tego oczekują polscy rolnicy i przedsiębiorcy.

Trzecia Droga stawia na rozwój lokalnych przedsiębiorstw i pozbywanie się kompleksów

Głos zabrała także Barbara Okuła (numer 3 na liście do PE). Ze swojej strony zapewniła, że w Brukseli będzie podejmować działania, aby nasz region został dostrzeżony. Posłanka nadmieniła, że chodzi o kwestie związane z przedsiębiorczością.

- Musimy pokazać, że nasi przedsiębiorcy muszą się rozwijać i pokazywać Podlasie z jak najlepszej strony. Mamy tutaj wiele dobrego: swoją kulturę, swoje tradycje i zielony region. Chcemy to promować i zachęcać Europejczyków do odwiedzania Podlasia - mówiła Okuła.

Aktorka Maria Niklińska do wyborów idzie z hasłem "Polska bez kompleksów". Niklińska jest na czwartym miejscu na liście w okręgu numer 3, który obejmuje Podlasie, Warmię i Mazury. Podczas spotkania wytłumaczyła, dlaczego akurat teraz zdecydowała się na tak ważny krok.

- To jest ważny moment decydowania o kształcie Unii Europejskiej, dlatego zrobię wszystko, by wykorzystać moje doświadczenie zagraniczne m.in. w Strasburgu, Paryżu czy Nowym Jorku dla dobra naszego kraju - tłumaczyła artystka. Dodatkowo 40-latka wspomniała, że pochodzi z rodziny o podlaskich korzeniach i patriotycznych tradycjach.

Niklińska skończyła Akademię Teatralną w Warszawie, Circle in the Square w Nowym Jorku oraz studia podyplomowe w Szkole Głównej Handlowej.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca.

Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1874 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39