Region, innowacyjność i partnerstwo
Uczniowie, studenci, naukowcy, ale także startupy mogą zgłaszać swoje pomysły do konkursu Runda T. Przedsięwzięcie organizowane jest przez Fundację Technotalenty oraz współorganizowane przez Województwo Podlaskie. Projekt realizowany jest z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.
- To formuła działań umożliwiających pozyskanie środków finansowych na komercjalizację innowacyjnych projektów powstających w województwie podlaskim i województwie warmińsko–mazurskim. Uczestnicy przedsięwzięcia mają możliwość pozyskania inwestora do realizacji własnego projektu oraz uczestnictwa w specjalistycznych szkoleniach biznesowych. Runda jest połączeniem najlepszych praktyk, potrzeb rynkowych i instytucji które wspierają młody biznes - tłumaczy Marcin Tomkiel, rzecznik prasowy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Jak informuje Adam Walicki, prezes Fundacji Technotalenty przez 6 lat nagrodzili ponad 500 unikatowych projektów.
- To są znaczące wymiary tego, że warto to robić. Wielu zwycięzców to wielki potencjał dla naszego regionu. Komercjalizacja na całym świecie jest niczym innym jak priorytetem rozwojowym - uważa Adam Walicki.
Rozwój województwa
Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki sądzi, że pomysł Fundacji Technotalenty dużo wnosi do rozwoju regionu.
- Runda T to doskonała inicjatywa umożliwiająca prezentacje pomysłów zdolnych ludzi. Mocną stroną naszego regionu są właśnie twórcy. W dobie innowacyjności technologicznej sam pomysł na biznes nie wystarczy. Jednym z kluczowych jest bycie zauważonym, a Runda T daje właśnie taką możliwość - mówi Artur Kosicki. - Przede wszystkim jest to propagowanie regionu, miejsca pochodzenia tych innowacyjnych pomysłów na biznes - dodaje.
Konkurs Runda T skierowany jest do wszystkich którzy chcieliby stanąć przed szansą pozyskania inwestora.
- Pięć autorów z każdej z czterech kategorii zostanie zakwalifikowanych. Warto pamiętać, że nie ma górnej kategorii wieku, każdy może wziąć udział - podkreśla Marcin Tomkiel.
Zgłoszenia i cel
Początkowo zgłoszenia miały trwać do 15 kwietnia, jednak zdecydowano się na wydłużenie terminu do 20 czerwca.
- Na tym etapie mamy kilkadziesiąt zgłoszeń. Mamy także pierwszych 10 funduszy inwestycyjnych, ale jestem przekonany, że będzie ich dwa razy więcej - informuje Tomasz Stypułkowski, wiceprezes Fundacji Technotalenty. - Współpraca nauki i biznesu, wsparcie stratupów to jest fundament dynamicznego rozwoju - uważa.
Jednym z takich funduszy jest Infini ASI.
- Od kilku lat bierzemy udział w konkursach fundacji. Jesteśmy funduszem który ma siedzibę w Białymstoku, więc to podlaskie otoczenie jest dla nas bardzo przyjazne i z uwagą przyglądamy się zgłaszanym pomysłom - przekazuje Maciej Wieloch, prezes Funduszu Inwestycyjnego Infini ASI.
- Ja od początku mówię, że siłą naszego regionu jest gospodarka. Powinniśmy stawiać na przedsiębiorczość - podsumowuje marszałek Kosicki.
Więcej informacji na temat konkursu: II edycja Rundy T. Aby wziąć udział w konkursie należy wypełnić internetowy formularz zgłoszeniowy.
Portal Miejski BiałystokOnline jest patronem medialnym wydarzenia.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl