80 lat temu w trakcie II wojny światowej, w białostockim getcie wybuchło powstanie. Było wywołane wiadomością o likwidacji getta i uruchomieniem komór gazowych w obozie zagłady Auschwitz. Przywódcami powstania byli Mordechaj Tenenbaum i Daniel Moszkowicz, którzy popełnili samobójstwo.
Niedługo po ich śmierci getto zostało zlikwidowane, a osoby, które w nim przebywały, wywieziono do obozów w Treblince, Majdanku, Auschwitz i Terezinie. W Białymstoku w wyniku wojny przeżyło zaledwie kilkuset Żydów.
Aby upamiętnić to wydarzenie, rokrocznie w Białymstoku przygotowywany jest program wydarzeń rocznicy Powstania w Getcie Białostockim. W tym roku, rozpoczął się XVI Festiwalem Kultury Żydowskiej "Zachor – Kolor i Dźwięk", natomiast w piątek (7.07) na terenie siedziby MDK ZPO nr 2 w Białymstoku przy ul. Żabiej 5 oficjalnie otwarto plenerową wystawę "Śladami żydowskiej historii i kultury".
Ekspozycja jest podsumowaniem Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego "Śladami żydowskiej historii i kultury". Został zorganizowany przez Towarzystwo Działań Twórczych "Talent" w Białymstoku i Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku ZPO nr 2 w Białymstoku, a udział w nim brały dzieci i młodzież z Białegostoku i województwa podlaskiego.
Warto zaznaczyć, że miejsce, w którym stoi wystawa ma szczególne znaczenie historyczne, ponieważ w czasie wojny na tym terenie znajdował się cmentarz gettowy. Gdy został zlikwidowany, miejsce to zostało przekształcone w skwer, a na jego terenie umieszczony został pomnik upamiętniający bohaterów powstania w getcie.
Prace, które można zobaczyć w ramach wystawy nawiązują do tradycji i kultury żydowskiej. I miejsce zajęli Mateusz Koc za "Pamiątkę po Wielkiej Synagodze (Pomnik Wielkiej Synagogi)" i Aleksandra Forfa za "Nauki Rabina", "Ziemię obiecaną" i "Spotkanie z Mojżeszem".
Praca Mateusza Koca przedstawia Pomnik Wielkiej Synagogi w Białymstoku z lotu ptaka, natomiast fotografie Aleksandry Forfy ukazują żydowski cmentarz. Oprócz wygranych prac, na miejscu można zobaczyć resztę dzieł konkursowych. Wystawa plenerowa będzie dostępna do końca wakacji.
W ramach 80. rocznicy Powstania w Getcie Białostockim odbędzie się jeszcze wiele wydarzeń. Najbliższym jest wystawa planszowa "Wspólne dziedzictwo. Społeczne organizacje żydowskie w Białymstoku", które odbędzie się 16 lipca.
Pełny harmonogram: 80. rocznica Powstania w Getcie Białostockim
24@bialystokonline.pl