- Jednym z ważnych obszarów, w których Tęczowy Białystok chce działać, jest kultura i edukacja kulturalna. Publiczne pokazy cenionych przez publiczność i uznanych przez krytykę filmów, przybliżających tematykę LGBT, są okazją do spotkania z nową światową kinematografią i lepszego poznania problemów, które dotykają nieheteronormatywnych osób - uważają członkowie stowarzyszenie Tęczowy Białystok.
Mają nadzieję, że tego typu imprezy kulturalne wypełnią niszę, która panuje obecnie w Białymstoku, a także skłonią do refleksji, otworzą oczy na nowe dla wielu zagadnienia i będą pretekstem do lepszego poznania niesłusznie uważanych za kontrowersyjne kwestii.
Członkowie ugrupowania podkreślają, że w Białymstoku nie ma przestrzeni, w której osoby LGBT+ mogłyby się spotkać, rozmawiać o swoich problemach, czuć się bezpiecznie. Stowarzyszenie Tęczowy Białystok taką właśnie przestrzeń chce tworzyć, organizując m.in. pokazy filmowe i dyskusje, do których zaprasza specjalistów w dziedzinie seksualności, psychologii, praw osób nieheteronormatywnych, a także aktywistów i działaczki na rzecz ruchu LGBT+.
Jesienny cykl rozpocznie się od pokazu filmu "Lato Sangaile". Sangaile spędza wakacje z rodzicami w domu nad jeziorem. Jej największym marzeniem jest pilotowanie samolotu, ale nigdy nawet nie wsiadła na pokład ze względu na paniczny lęk wysokości. Cały gniew wynikający ze strachu i niemocy kieruje przeciw sobie. Pewnego dnia na pokazie lotniczym poznaje barwną i przebojową Auste. To spotkanie i namiętność, która rozwinie się między dziewczynami, pozwoli Sangaile nabrać pewności siebie i przezwyciężyć własne ograniczenia.
Pokaz odbędzie się w niedzielę (30.09) o godz. 17.00 w Camera Cafe na ul. Lipowej 14 lok. 11 (I piętro). Po projekcji odbędzie się dyskusja.
Podczas kolejnych pokazów zostaną wyświetlone filmy: "Venus" (10.10, godz. 17.00) i "W jego oczach" (23.10, godz. 17.00). W planach są także dyskusje.
Program: Tęczowa Jesień Filmowa
anna.d@bialystokonline.pl