W ramach programu w tegorocznej edycji odbyły się liczne projekty, a działania skupiały się w czterech obszarach: artystycznym, edukacyjnym, społecznym, prozdrowotnym.
- W ramach tych czterech obszarów realizowaliśmy spektakle, premiery, rezydencje choreograficzne, warsztaty. Edukowaliśmy publiczność, zarówno tą starszą, jak i młodszą. Włączaliśmy w tańczenie osoby z niepełnosprawnością, seniorów, dzieci, całe rodziny. Samo odniesienie się do tak różnych odbiorców, do różnych form tańca – od współczesnego, po street dance, powodowało, że program był bardzo bogaty i zróżnicowany. Znalazło się także miejsce na tańce tradycyjne - mówi Karolina Garbacik z Podlaskiego Stowarzyszenia Tańca.
Jak podkreśla Karolina Garbacik, program Przestrzenie Sztuki zawiera ponad 30 projektów, które skierowane były do bardzo szerokiego grona artystów i publiczności.
- Głównym założeniem programu jest wspieranie polskich środowisk twórczych w obszarach tańca i teatru. Organizatorem części teatralnej jest Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego, część taneczną organizuje Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. W tym obszarze tanecznym widzę ważną wartość, która dotyczy rozwoju lokalnego środowiska artystycznego oraz zwiększenia dostępu do infrastruktury i rozwoju oferty programowej w zakresie tańca – dodaje Garbacik.
Co ważne, w tym roku udało się nawiązać współpracę z instytucjami nie tylko w Białymstoku, ale i w całym regionie. Projekty odbywały się w Łomży, Bielsku Podlaskim, Augustowie, Suwałkach.
W ramach programu Przestrzenie Sztuki w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Białymstoku zostanie zaprezentowane niezwykłe widowisko: "Koncerty Poruszone: Paralaksa".
Paralaksa jest pojęciem zaczerpniętym z optyki. Oznacza m.in. efekt niezgodności różnych obrazów tego samego obiektu obserwowanego z różnych kierunków.
- W odniesieniu do tego mamy różne punkty widzenia taneczne i muzyczne. Patrzymy na jeden temat muzyczny w różnych jego interpretacjach i interesuje nas tzw. błąd, inaczej zupełnie postrzegamy coś, co jest w zasadzie tym samym zapisem utworu – wyjaśnia Anna Kalinowska z Podlaskiego Stowarzyszenia Tańca. - W tym przypadku na jeden utwór muzyczny patrzymy z trzech różnych perspektyw. Każda prezentacja to inna interpretacja taneczno-muzyczna tego samego utworu. I finalnie fascynujący może okazać się ów "błąd" w postrzeganiu tego samego tematu muzycznego.
Utwór Miłosza Bembinowa "Object in the Q" zostanie zinterpretowany w trzech różnych aranżacjach. Odbędą się właściwie trzy spektakle stworzone przez trzech choreografów, także z różnymi składami tancerzy. Każdy z choreografów specjalizuje się w różnym obszarze tańca, jeden ze spektakli będzie oparty na tańcu klasycznym i neoklasycznym, dwa na współczesnym.
- Są to trzy różne spektakle. Koncepcja i realizacja koncepcji jest w gestii choreografów. Wystąpią tancerze, którzy zostali wyłonieni w open call, czyli w otwartych naborach w ramach Przestrzeni Sztuki. Mogli zgłaszać się uczniowie szkół baletowych i szkół tańca, studenci wydziałów tańca i choreografii polskich uczelni artystycznych. Kierownictwo muzyczne sprawuje Kazimierz Dąbrowski, wystąpi orkiestra, chór i zespół wokalny Zespołu Szkół Muzycznych – zachęca Karolina Garbacik.
Spektakl "Koncerty Poruszone: Paralaksa" odbędzie się we wtorek (20.12) o godz. 18:00 w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych, ul. Podleśna 2 w Białymstoku. Obowiązują bezpłatne wejściówki.
Portal BiałystokOnline.pl sprawuje patronat medialny nad wydarzeniem.
Szczegóły imprezy.
Mamy do rozdania dwie podwójne wejściówki to wydarzenie: KONKURS
anna.kulikowska@bialystokonline.pl