- Projekty dotyczące tradycyjnej tkaniny na dobre zadomowiły się już w naszej ofercie - mówi Cezary Mielko, dyrektor WOAK-u. - Przez ostatnie lata budowaliśmy markę tkaniny: opracowywaliśmy wydawnictwa, organizowaliśmy warsztaty, wystawy czy konkursy skierowane do wszystkich grup wiekowych. Bardzo wyraźnie widzimy efekty tych działań, dlatego chcemy je kontynuować i inicjować nowe, bo podlaskie tkactwo zasługuje na to, żeby coraz więcej ludzi dostrzegało jego unikatowość.
Działania WOAK-u popularyzujące tę dziedzinę sztuki ludowej będą możliwe dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach projektu zostaną przeprowadzone warsztaty tkackie, warsztaty plastyczne, ogólnopolskie konkursy na tkaninę tradycyjną oraz tkacki design. Dodatkową atrakcją, która ucieszy zwłaszcza najmłodszych, będą puzzle, ilustrujące podlaskie tkaniny. Ich wzory zostaną zaczerpnięte z pracowni umiejscowionych na szlaku turystycznym "Kraina wątku i osnowy", stworzonego przez WOAK w 2017 roku, a w 2018 roku uhonorowanego II nagrodą i certyfikatem Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej na najlepszy produkt turystyczny.
- Mamy nadzieję, że nasz projekt jeszcze bardzie zintegruje środowisko lokalnych tkaczek i fanów tkactwa, a do tego zwiększy atrakcyjność tkactwa tradycyjnego w oczach współczesnego odbiorcy - wyjaśnia Krystyna Kunicka, kierownik Działu Sztuk Plastycznych WOAK-u. - Cieszymy się, że zainteresowanie wśród pasjonatów nie słabnie, więc spodziewamy się licznego udziału w naszych wydarzeniach.
anna.d@bialystokonline.pl