Po kilku miesiącach czasu zimowego, w ostatnią niedzielę marca (29.03), przestawiamy zegarki o godzinę do przodu - z 2.00 na 3.00. W związku z tym pośpimy o godzinę krócej. Warto pamiętać, że w nowoczesnych urządzeniach m.in. smartfonach, tabletach czy laptopach czas zmieni się automatycznie, bez naszej ingerencji.
W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Kolejne takie rozporządzenie rząd wydał na początku listopada 2016 roku. Przedłuża ono stosowanie czasu letniego i zimowego do 2021 roku.
Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie. Zmiany czasu w Europie nie przeprowadzają tylko Islandia, Białoruś i Rosja.
Polacy chcą wycofania zmian czasu? Niemal 80 proc. ankietowanych chce likwidacji zmiany czasu
W ostatnich latach coraz częściej mówi się o tym, jak uciążliwe są ciągłe zmiany czasu. Jak wynika z badania CBOS przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii zdecydowana większość Polaków chciałaby rezygnacji z dwukrotnej w ciągu roku zmiany czasu. (78,3% - dane z ankiety przeprowadzonej w listopadzie 2018 roku i 79,2% - dane z ankiety przeprowadzonej w kwietniu 2019 roku ankietowanych opowiada się za odejściem od zmiany czasu).
24@bialystokonline.pl