Tekst "Dziadów" Adama Mickiewicza okazał się na tyle uniwersalny, że po spektaklu publiczność dziękowała osobiście twórcom i wykonawcom. "Niesamowite", "niezwykłe", "wspaniałe" - to tylko niektóre z określeń, jakimi widzowie skomentowali przedstawienie Teatru Wierszalin. Specjalne podziękowania dla reżysera Piotra Tomaszuka złożył współorganizator Olimpiady - profesor Waman Kendre, dyrektor National School of Drama i Academy of Theatre Arts z University of Mumbai.
Olimpiada Teatralna została powołana do życia w 1993 r. w Delfach w Grecji i jest międzynarodowym festiwalem teatralnym, który prezentuje osiągnięcia najwybitniejszych twórców teatralnych z całego świata. Jest to także platforma wymiany artystów, miejsce spotkań uczniów i mistrzów zachęcająca do otwartego dialogu mimo różnic ideologicznych, językowych i kulturowych.
Festiwal promuje bogactwo i różnorodność dziedzictwa teatru, a także wspiera wszelkiego rodzaju eksperymenty i poszukiwania z obszaru sztuk performatywnych. W zamyśle założycieli, OT ma na celu wzmocnienie i przywrócenie znaczenia współczesnego teatru na świecie. Zamierzenie to realizuje poprzez przyczynianie się do wzrostu międzynarodowej współpracy między artystami, budowania sieci kontaktów na całym świecie, a także stworzenie okazji dla gospodarza festiwalu do zaprezentowania i promocji swojego dorobku w dziedzinie teatru i innych sztuk performatywnych.
Następny pokaz "Dziadów - Nocy Drugiej" w ramach 8. Międzynarodowej Olimpiady Teatralnej odbędzie się 29 marca w Chandigarh.
Na Olimpiadzie Teatralnej w Indiach występują też artyści białostockiego Teatru Dramatycznego z "Balladyną".
anna.d@bialystokonline.pl