Ostatni rok był niewątpliwie dla wszystkich pracowników Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki bardzo intensywny.
- To był rok w sumie rekordowy pod względem projektów. W sumie udało nam się pozyskać środki na wszystkie 8 projektów, które złożyliśmy. W sumie pozyskaliśmy ponad 1,5 mln zł, z czego ponad 600 tys. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i resztę z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Część projektów jest kontynuacją, parę było nowych – mówi Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego.
Remont budynku trwa. Udaje się też pozyskiwać nowe fundusze na sprzęt
W 2021 r. rozpoczął się remont Teatru Dramatycznego. W ramach tej inwestycji zaplanowana jest przebudowa, rozbudowa, remont oraz docieplenie budynku przy ul. Elektrycznej 12. Wymieniona zostanie też instalacja wewnętrzna oraz zagospodarowany teren wokół obiektu. Na widowni pojawią się nowe siedziska, wymieniona będzie stolarka i ślusarka. Całość zostanie przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Nie zabraknie także nowoczesnych rozwiązań dotyczących technologii sceny, akustyki czy elektroakustyki.
- Bardzo cieszymy się, że już kolejny rok z rzędu udało nam się pozyskać dofinansowanie na zakup sprzętu. W poprzednich latach udało nam się kupić nowoczesny sprzęt nagłośnieniowy, w ubiegłym roku pozyskaliśmy dotacje na nowe oświetlenie i w tym roku udało nam się rozbudować nowy system oświetleniowy o nowe głowice. Zakupiliśmy też nowoczesny rzutnik multimedialny. Te wszystkie sprzęty służą nam podczas prezentacji spektakli na scenach gościnnych, ale stanowią też podstawę parku sceno-technicznego, w który będzie wyposażony zmodernizowany budynek naszego teatru - wyjaśnia Martyna Zaniewska, zastępca dyrektora Teatru Dramatycznego.
Teatr – Lubię to!
Jednym ze zrealizowanych w tym roku projektów jest „Teatr – Lubię to”. To cykl warsztatów, prowadzonych przez aktorów, dzięki którym nauczyciele mogli podnieść swoje kwalifikacje. Każdy uczestnik na koniec otrzymał certyfikat.
- W tym roku po raz kolejny miałam szansę wzięcia udziału w takim projekcie. W tym roku forma była zupełnie inna i nowa, która zmuszała nas, aktorów do kolejnej mobilizacji. Projekt polegał na tym, że zostaliśmy połączeni w pary z nauczycielami i zaproszeni do napisania scenariuszy na temat konkretnych spektakli – mówi aktorka Monika Zaborska.
Scenariusze zostały wydane w książeczkach. Stworzone scenariusze były później przeprowadzane bezpośrednio w szkołach
- W tym roku współpracowaliśmy z aktorami o wiele bardziej. To było bardzo ciekawe, nowe doświadczenie. Dzieci były zadowolone, rodzice też. Jak najbardziej zależy nam, by szerzyć tę edukację kulturalną i teatralną od najmłodszych lat – mówi Agnieszka Pawelska, nauczycielka w Społecznej Szkole Podstawowej nr 4 także ze strony teatru opieka była na najwyższym poziomie, jestem bardzo zadowolona i liczę na dalsza współprace - dodaje.
Powstała też płyta "Sopoćko"
W minionym roku nagrano też płytę "Sopoćko", na której znalazło się 13 utworów. Są to psalmy, które pojawiły się w spektaklu o błogosławionym ks. Michale Sopoćko. Zaśpiewali je aktorzy Teatru Dramatycznego przy akompaniamencie muzyków z Białegostoku. Oprócz 9 głównych psalmów na płycie pojawiły się pozycje recytowane oraz intro instrumentalne.
Płyta w nakładzie 1000 egzemplarzy będzie niebawem bezpłatnie dystrybuowana, a na stronie Teatru Dramatycznego znajdą się pliki z utworami z tego krążka, których można będzie posłuchać.
Zadanie zostało zrealizowane w ramach programu "Muzyczny ślad". Projekt "Sopoćko - nagranie i wydanie płyty" otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz z budżetu Województwa Podlaskiego.
Poezja - Lubię to!
W minionym roku Teatr Dramatyczny zrealizował także projekt dotyczący poezji. Powstał cykl audycji internetowych, których celem było zachęcenie do zapoznania się z dziełami epoki romantyzmu, a zwłaszcza z twórczością polskich wieszczów – Adama Mickiewicza oraz Juliusza Słowackiego i Cypriana Norwida.
- Temat samej poezji jest traktowany według mnie po macoszemu przez niektóre szkoły, nauczycieli i samą młodzież - mówił Piotr Szajkowski pomysłodawca projektu. - Norwid, Słowacki, Mickiewicz, to trudny kontekst społeczny, kulturalny, religijny współczesnych czasów.
Oprócz powyższych zadań pracownicy i aktorzy Teatru Dramatycznego promowali też kulturę polską i spektakle, które cieszyły się sporym zainteresowaniem zagranicznych miłośników teatru. Widzowie w Gruzji będą mieli okazję obejrzeć dwa przedstawienia, które powstały na podstawie utworów: "Treny" Jana Kochanowskiego oraz "Błoto" Jana Jastrzębskiego.
justyna.f@bialystokonline.pl