Te gatunki są wciąż zagrożone. Fundusz Żubra staje w ich obronie

2023.09.25 11:50
Fundusz Żubra oraz Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze postanowiły połączyć siły we wspólnym projekcie. Inicjatywa ma na celu zwrócenie uwagi na prawa oraz potrzeby zagrożonych gatunków zwierząt.
Te gatunki są wciąż zagrożone. Fundusz Żubra staje w ich obronie
Fot: pixabay.com

Fundusz Żubra i Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze chcą wspólnie pomóc wilkom i niedźwiedziom. Pomoc ta dotyczyć ma przede wszystkim sytuacji kryzysowych, takich jak wycinka drzew w ostojach niedźwiedzi oraz miejscach ich gawrowania.

W minionych latach było wiele zdarzeń, które działały na niekorzyść chronionych zwierząt. Przykładem jest, chociażby odstrzał dwóch młodych wilczyc na Podkarpaciu, czy wycinka drzew w Bieszczadach  w miejscu, gdzie żyją niedźwiedzie. 

Fundusz Żubra i Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze mają zamiar wzmocnić ochronę wilków w Puszczy Karpackiej i niedźwiedzi w Bieszczadach. Do ich działań przyłączą się też zespół biologów, prawników i dziennikarzy. W planach jest też utworzenie grup interwencyjnych, które w profesjonalny sposób byłyby w stanie rozwiązywać konflikty na linii duże drapieżniki i człowiek.  

- Aby chronić skutecznie niedźwiedzia brunatnego w jego ostoi w Bieszczadach, powinniśmy stworzyć strefy wyłączone z wycinki. I nie ograniczać się tylko do samego drzewa z gawrą, ale objąć całoroczną ochroną także otaczający ją las. Często w starych drzewach rosnących obok niedźwiedzie mogą w przyszłości założyć kolejną gawrę – podkreśla Radosław Michalski, prezes Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze.

Od lat 80. różnego rodzaju sytuacje, z udziałem wilków miały miejsce przede wszystkim z powodu ingerencji człowieka. Istnieje wiele mitów i nieprawdziwych informacji, które sprawiają, że ludzie boją się stad wilków. Część myśliwych jest zdania, że przez nie może zabraknąć zwierzyny leśnej. To nieprawda, to wilki są ofiarą kłusowników. Organizacje zwracają uwagę, że nawet jeśli dojdzie do ataku wilków na zwierzęta gospodarskie, to otrzymają oni w związku z tym rekompensaty. Eksperci podkreślają, że ważne jest zachowanie bezpiecznej liczebności gatunku, ponieważ wilki dbają o równowagę w przyrodzie. 

Fundusz zdrowia działa już od 5 lat

Fundusz Żubra od 5 lat edukuje społeczeństwo i ratuje dziką przyrodę w najcenniejszych przyrodniczo rejonach kraju. Wspiera zarówno długofalowe inicjatywy na rzecz środowiska, jak i te, które potrzebują szybkiej reakcji oraz działania.

Przez te lata Fundusz wsparł działania organizacji ekologicznych, jednostek państwowych oraz naukowych. Wspólnie z IBS PAN zrealizowano akcje takie jak: zakup specjalistycznego sprzęt dla Białowieskiego Parku Narodowego, zakup superkomputera, czyli nowoczesnego sprzętu, który korzysta ze sztucznej inteligencji. Fundusz pomógł też w realizacji projektu Fundacji Dziedzictwa Przyrodniczego, czym przyczynił się do stworzenia kolejnych 50 stref ochrony dla gatunków wymagających ochrony strefowej, które pełnią rolą mikrorezerwatów i zabezpieczając 15 h wiecznych lasów na terenach Polski północno-wschodniej. 

Redakcja
24@bialystokonline.pl

Polecamy
Sklep Exploret, Patrioci, Pro Fighter, Octagon Białystok
Sklep Exploret, Patrioci, Pro Fighter, Octagon Białystokul. Zwycięstwa 8 lok. 37, 59-62; 71-74; 79-82 (Galeria Madro), lok. 35 G - 2 (Nowa Galeria Madro)
15-703 Białystok

Więcej informacji
1805 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39