Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, pod koniec czerwca w całym kraju zarejestrowanych było 818 osób. To o 32,2 tys. bezrobotnych mniej niż miesiąc wcześniej. Takiego wyniku nie było w Polsce od 32 lat. Mniej zarejestrowanych bezrobotnych odnotowano w naszym kraju w lipcu 1990 - 699 tys. osób.
- Po raz pierwszy od 1990 roku bezrobocie w Polsce znalazło się na tak niskim poziomie. To dobra wiadomość. Od wielu miesięcy podejmujemy zdecydowane kroki w celu ochrony miejsc pracy. Skuteczność naszych działań udowodniliśmy zarówno w czasie pandemii koronawirusa, jak i po ataku wojsk rosyjskich na Ukrainę. Jesteśmy dobrym i zdecydowanym rządem na trudne czasy – mówi Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. - To niezmiernie ważne, by każda osoba, która chce podjąć zatrudnienie, mogła znaleźć pracę. Cieszę się, że udało nam się ochronić miejsca pracy w czasie pandemii, a bezrobocie w Polsce spada nadal mimo niełatwej sytuacji geopolitycznej w naszej części świata. Kolejny raz udowadniamy, że nasz rząd potrafi szybko i adekwatnie reagować na trudne sytuacje, tak by w pierwszej kolejności ochronić polskie rodziny - dodała szefowa resortu rodziny.
Jak wynika z danych GUS najniższe bezrobocie jest w województwie wielkopolskim i wynosi 2,7%, z kolei najwyższe w warmińsko-mazurskim - 7,6%. Podlaskie nie wypada w tym zestawieniu najlepiej, w naszym regionie bezrobocie wynosi 6,5%
Jak czytamy na stronie ministerstwa, zgodnie z danymi Erostatu podanymi pod koniec czerwca tego roku, nasz kraj jest jednym wśród tych, gdzie jest najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej. Średnia stopa bezorobocia dla wszystkich krajów UE wyniosłą bowiem 6,1%.
Niedługo bezrobocie wzrośnie? Tak uważają specjaliści
Niektórzy eksperci są jednak zdania, że niedługo stopy bezrobocia wzrosną, więc nie warto się cieszyć na zapas: "podziewaliśmy się, ale i tak warto odnotować. Stopa bezrobocia w Polsce obniżyła się w czerwcu poniżej 5%, a dokładnie do 4,9% (szacunki, ale raczej się potwierdzą). Skorzystamy tu jednak z naszego ulubionego "nie ekstrapolować na 2023". Stopa bezrobocia niedługo wzrośnie." - napisali na Twitterze analitycy mBanku.
"Wyraźne ograniczenie aktywności gospodarczej nie pozostanie całkowicie bez wpływu na popyt na pracę i na pewno ograniczy dotychczasowy trend spadkowy bezrobocia. W scenariuszu bazowym zakładamy, że na koniec 2023 r. stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie ok. 5,5 proc. wobec ok. 5 proc. prognozowanych na koniec 2022 r." - podają z kolei ekonomiści Banku Ochrony Środowiska.
justyna.f@bialystokonline.pl