Akcja słuchowiska rozpoczyna się w 1916 roku, podczas I wojny światowej, kiedy Białystok był pod okupacją niemiecką, ostatnie sceny rozgrywają się w czasie II wojny światowej.
Historia zegarka znalezionego w grobie
Kanwą historii jest odnaleziony w jamie grobowej przy białostockim Areszcie Śledczym kieszonkowy, złoty zegarek. Należał do Feliksa Filipowicza - pierwszego przewodniczącego białostockiej rady miejskiej w niepodległej Polsce. Główne postaci są autentyczne. W słuchowisku pojawiają się m.in. prezydent Białegostoku Bolesław Szymański, córka i matka Feliksa Filipowicza. Autorkami scenariusza są Agnieszka Czarkowska i Gabriela Walczak z Polskiego Radia Białystok.
W rolę głównych bohaterów wcielają się Leon Charewicz i Lidia Sadowa, aktorzy warszawskich scen, znani też z telewizyjnego ekranu (m.in. z seriali "Ranczo" i "Barwy szczęścia"), a także aktorzy z Białostockiego Teatru Lalek i Teatru Dramatycznego, m.in. Ryszard Doliński, Danuta Kierklo, Katarzyna Siergiej, Sylwia Janowicz-Dobrowolska i Andrzej Beya-Zaborski. Występują też amatorzy, wśród nich dzieci.
Słuchowisko było nagrywane w Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok oraz w Białostockim Muzeum Wsi, we wnętrzach drewnianego domu. Efekty dźwiękowe, m.in. szarże ułańską i końską dorożkę zarejestrowano w podmiejskich plenerach. Reżyserem jest Waldemar Modestowicz z Teatru Polskiego Radia, a za realizację akustyczną odpowiadał Zdzisław Wasilewski z Polskiego Radia Białystok. Muzykę skomponował Marek Kubik. Gościnnie wystąpił białostocki raper Lukasyno. Przedwojenne piosenki zaśpiewała Urszula Garncarz.
Wkrótce premiera
Historia odnalezienia złotego zegarka zainteresowała Agnieszkę Czarkowską, która w swoim reportażu "Rozstrzelany zegarek" (nagrodzonym przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji) próbowała znaleźć odpowiedzi na wiele pytań. Nieznane wątki historii przedwojennego Białegostoku stały się inspiracją do napisania scenariusza słuchowiska.
Premiera 20 czerwca o godz. 21.05, powtórka 21 czerwca o godz. 18.05.
anna.d@bialystokonline.pl